Бивш президент на Полша не очаква мек сценарий за войната в Украйна

ЕС и Свят 03.07.2022 16:26 Снимка: ДНЕС+

Бивш президент на Полша не очаква мек сценарий за войната в Украйна

Руският диктатор Путин се страхува от поражение в Украйна, но няма да може да спечели, затова ще разтегли войната с много месеци.

Бившият полски президент Александър Квашневски е направил тази прогноза, пише сайтът "Сегодня".

Той подчерта, че "от страна на Русия можем да говорим само за най-лошите сценарии". Според Квашневски Путин отдавна иска да завладее Украйна, защото не я смята за държава и отделна нация.

"Това трябва да е част от неговата "Велика Русия". Но си мислех, че той ще постъпи по различен начин, ще използва политическото си влияние, икономическото и т.н., но няма да започне война. Мислех си, че Путин има някакъв прагматизъм, който би попречил на имперските му агресивни идеи. За съжаление, от 24 февруари насам нямам такива очаквания и няма да има мек сценарий", каза бившият полски президент.

Квашневски също така предупреди, че светът ще трябва да "живее с Путин още дълго време" и че политиката му срещу Украйна ще продължи.

"Той продължава да иска цяла Украйна да бъде в неговата зона на влияние. Сега той знае, че това е невъзможно, защото украинците се борят страхотно. Смяташе, че макар и не Западна, Източна Украйна ще посрещне руските войници с цветя и усмивка. Това не се случи.

Дори той разбира това, но въпреки това ще продължи, защото не може да спечели тази война, но наистина не иска да я загуби", подчерта бившият полски президент и добави, че не е оптимист и затова смята, че е необходимо да се подготвим за дълъг период - много месеци, а може би и повече - на такъв силен конфликт.

Квашневски отбеляза и важността на ролята на Запада в конфликта:

"Смятам, че ако Западът направи това, което трябва да направи на тези три нива - военна, хуманитарна и финансова подкрепа - ще можем да се борим ефективно срещу агресията на Путин."

CHF CHF 1 2.08311
GBP GBP 1 2.29611
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.46971
USD USD 1 1.71971