Белград: България е сред страните, които ни препъват в преговорите за членство в ЕС

ЕС и Свят 09.12.2024 12:05 Снимка: ДНЕС+

Белград: България е сред страните, които ни препъват в преговорите за членство в ЕС

София иска да реши въпроси за образователната политика на българското национално малцинство, смята представител на сръбското правителство

Координаторът на орган по въпросите за евроинтеграцията на Сърбия Драгиша Миячич каза, че шансът да бъде отворен през декември клъстер 3 в преговорите за членство на страната в ЕС e малък, предаде сръбската новинарска агенция ТАНЮГ, цитирана от БТА.

По думите му има възможност в началото на следващата година Полша, след като поеме председателството на ЕС, отново да повдигне този въпрос.

Миячич, който е координатор на Работната група на сръбския Национален конвент за ЕС за глава 35, каза в интервю за Танюг, че България не е съгласна с отварянето на Клъстер 3 заради определени двустранни проблеми, които иска да реши по този начин.

Той отбеляза, че България постъпва така и в случая с евроинтеграционния процес на Северна Македония, а в Сърбия решава преди всичко въпроси в областта на образователната политика на българското национално малцинство.

В началото на седмицата страните членки на ЕС не успяха да постигнат споразумение за отварянето на клъстер 3 "Конкурентоспособност и приобщаващ растеж" в преговорите със Сърбия.

Срещу отварянето на клъстера са гласували трите балтийски републики, Финландия, Швеция, Нидерландия, Хърватия и България, уточни миналата седмица сръбският президент Александър Вучич.

Що се отнася до други държави, чието политическо съгласие липсва, Миячич каза, че балтийските страни, Швеция и Финландия са заели тази позиция заради това, че Белград не е въвел санкции срещу Москва, а Нидерландия - заради върховенството на закона в Сърбия

"По много неща се правят забележки на Сърбия. Хърватия най-вече по въпроса за ситуацията в Косово и Метохия и нормализирането на отношенията между Белград и Прищина, защото през последните години Хърватия е бастион на защитата на интересите на Косово в ЕС", каза Миячич.

Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област Косово. Двете страни водят преговори за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.

В края на октомври в доклада на Европейската комисия за напредъка на Сърбия беше отбелязано, че технически страната отговаря на условията за отваряне на клъстер 3 "Конкурентоспособност и приобщаващ растеж", който обхваща общо 8 глави. В документа обаче комисията препоръча на сръбските власти да спазват общата външна политика на ЕС и да наложат санкции на Русия заради войната в Украйна.

Сърбия, която е страна кандидат за членство в ЕС, отказва да се присъедини към западните санкции срещу Русия, въведени заради инвазията в Украйна, въпреки че Белград осъди агресията на Москва.

Миячич посочи, че отварянето на клъстер 3 в момента се обсъжда в Комитета на постоянните представители на държавите членки на ЕС (КОРЕПЕР).

Той също така смята, че ако клъстер 3 не бъде отворен през следващите месеци, Сърбия няма да има възможност да преговаря за членство в ЕС в следващия период.

CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.35656
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.34333
USD USD 1 1.88187