Байдън помилва превантивно ген. Марк Мили, наложил джендър политиките в армията

ЕС и Свят 20.01.2025 19:08 Снимка: ДНЕС+

Байдън помилва превантивно ген. Марк Мили, наложил джендър политиките в армията

Президентът на САЩ Джо Байдън помилва превантивно редица лица, които са заплашени от съдебно преследване от неговия наследник Доналд Тръмп. Това се посочва в изявление на отиващия си американски лидер.

Сред помилваните са бившият ръководител на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили, бившият директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести на САЩ Антъни Фаучи, както и членовете на специалната комисия на Камарата на представителите на Конгреса, разследваща обстоятелствата около щурма на Капитолия в началото на 2021 г., и полицаите от Капитолийската полиция и полицията на Вашингтон, които са свидетелствали по случая.

Генерал Марк Мили беше началник на Съвместния комитет на началник-щабовете на американските въоръжени сили и като ръководител на армията наложи политики за "инклузивност и разнообразие" във въоръжените сили на САЩ. 

Антъни Фаучи е американски имунолог, който дълго време е заемал важни позиции в сферата на общественото здраве в Съединените щати. До пенсионирането му през декември 2022 г. той беше директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести (NIAID). Той заемаше тази длъжност от 1984 г.

По време на пандемията от COVID-19, той изпълняваше и ролята на Главен медицински съветник на президента на САЩ, позиция, която го превърна в едно от най-разпознаваемите лица в борбата срещу пандемията. В тази роля Фаучи съветваше Белия дом относно здравната политика и мерките за справяне с кризата. 

Членовете на комисията за разследване на събитията от 6 януари, включително свидетели, които са предоставили доказателства, също попаднаха под защитата на помилването.

В изявление Байдън обясни, че те "не заслужават да бъдат мишени на несправедливи и политически мотивирани обвинения".

„Помилването не бива да се разглежда като признание, че някой от тези хора е замесен в някакво нарушение, нито пък да се тълкува като признаване на вина за каквото и да е престъпление“, подчерта Байдън. Според него фактът, че държавните служители „са заплашвани и сплашвани за това, че добросъвестно изпълняват задълженията си“, е тревожен.

По-рано американските медии писаха, че напускащият Белия дом демократ може да помилва превантивно лица, които могат да изпаднат в немилост пред бъдещата администрация.

През декември Байдън подписа указ за помилване на сина си Хънтър, въпреки многократните обещания да не го прави. Помилването е свързано с два съдебни процеса в Делауеър и Калифорния. Хънтър Байдън в Делауеър е обвинен в престъпления, свързани с притежание на огнестрелно оръжие. Той беше признат за виновен. В Калифорния синът на американския лидер се призна за виновен за неплащане на данъци. Тръмп нарече решението на настоящия стопанин на Белия дом злоупотреба с власт и потъпкване на правосъдието. Политикът, който спечели президентските избори през ноември, ще наследи Байдън на 20 януари 2025 г. 

Предварителното помилване е уникален правен механизъм в Съединените щати, който позволява на президента да освободи дадено лице или група от хора от потенциални бъдещи обвинения или наказателно преследване, дори преди да са предявени официални обвинения. Тази мярка се основава на широките конституционни правомощия на президента да издава помилвания.

Целта на предварителното помилване е да се предотвратят политически мотивирани съдебни процеси или такива, които биха могли да навредят на лица, изпълняващи публични функции. Примери за това са действията на бивши президенти като Джералд Форд, който помилва Ричард Никсън след скандала "Уотъргейт".

Източници: ТАСС, news.bg

CHF CHF 1 2.07427
GBP GBP 1 2.31218
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.32728
USD USD 1 1.89592