Axios: Ядрената надпревара между САЩ, Русия и Китай може да излезе извън контрол

ЕС и Свят 22.04.2023 14:30 Снимка: ДНЕС+

Axios: Ядрената надпревара между САЩ, Русия и Китай може да излезе извън контрол

САЩ внезапно се изправят пред нова надпревара във въоръжаването, която може да бъде по-опасна от Студената война: този път ще има три ядрени суперсили, пише Axios.

Голямата картина: Китай е на път да стане ядрен партньор със САЩ и Русия - и Москва и Пекин показаха признаци, че могат да се обединят срещу Вашингтон.

Очевидната решимост на китайския президент Си Дзинпин да намали пропастта с ядрените гиганти от епохата на Студената война и все по-близките му отношения с руския президент Владимир Путин означават, че следващата надпревара във въоръжаването може да бъде по-непредсказуема от предишната.

Арсеналът на Пекин все още е малка част от размера на този на Москва или Вашингтон, но нов реактор, който се очаква да бъде пуснат тази година, може да позволи на Китай да ускори и без това бързото си натрупване, съобщава NYT.

Китай е работил с Русия за подготовката на новия реактор и твърди, че е за граждански цели, но Пентагонът има своите съмнения, съобщава Times.

Лиу Пенгиу, говорител на китайското посолство в окръг Колумбия, каза пред Axios, че САЩ "разполагат с най-големия и най-напреднал ядрен арсенал в света", докато Китай е единствената голяма ядрена сила, ангажирана с чисто отбранителна политика. Лиу също така твърди, че САЩ са "единственият най-голям източник на рискове за международния мир и сигурност".

Китай вече е на път да учетвори запасите си от ядрени бойни глави до около 1500 до 2035 г., според Пентагона.

Въпреки че това все още е по-малко от половината от това, което САЩ и Русия притежават, според съобщенията Китай строи нови ядрени силози, мобилни ракетни установки и по-модерни ядрени подводници.

Някои експерти твърдят, че натрупването е до голяма степен отговор на текущата ядрена модернизация на Вашингтон - която може да струва 2 трилиона долара за 30 години - като Пекин се стреми да гарантира, че ядреният му капацитет може да оцелее при първия удар на САЩ.

Русия също разработва нови системи за доставяне на ядрени оръжия.

Путин обяви през февруари, че Русия спира участието си в Нов СТАРТ, последният останал пакт за контрол на въоръженията между САЩ и Русия. Ограниченията за размера на арсеналите на страните съгласно договора изтичат след три години.

Администрацията на Тръмп се опита да окаже натиск върху Китай за тристранни преговори за контрол на оръжията през 2020 г., но не успя. Самият контрол над въоръженията вероятно скоро ще изчезне, поне що се отнася до големите сили.

Ядрената политика на САЩ се основава първо на възпиране и след това на идеята, че ако ядрената война не може да бъде предотвратена, САЩ трябва да са в състояние да унищожат възможно най-голяма част от ядрените сили на противника, преди да могат да бъдат използвани срещу САЩ или техните съюзници, казва Джон Волфстал, старши съветник в Global Zero и бивш старши директор на Съвета за национална сигурност при Барак Обама.

Сега някои в правителството и армията на САЩ твърдят, че САЩ трябва да бъдат оборудвани, за да се борят едновременно с Русия и Китай, казва Джеймс Актън, директор на програмата за ядрена политика на Фондация Карнеги.

Актън се тревожи, че навлизаме в почти неудържима надпревара в тристранното въоръжаване. "Поне по време на Студената война бихме могли да кажем: "Добре, ще приемем равенство със СССР", казва той. В една тристранна надпревара във въоръжаването САЩ няма да желаят да приемат паритет нито с Русия, нито с Китай, но никой от тях няма да приеме нищо друго освен паритет със САЩ

В действителност Актън вярва, че достатъчна част от китайската или руската ядрена програма почти сигурно ще оцелее след първия удар на САЩ, така че всяка от страните да нанесе в замяна "щети за край на цивилизацията". Но фактът, че надпреварата във въоръжаването "няма да ни направи по-безопасни", не означава, че няма да се случи, казва той.

Перспективата голяма сила да използва ядрени оръжия се очертава по-голяма от всякога от десетилетия, предвид ядрените заплахи на Путин в Украйна.

Китай все още поддържа политика на "без първа употреба" и твърди, че ядрените му оръжия са само за възпиране.

Но както Макс Буут твърди във Washington Post, едва ли е невъзможно да си представим сценарий, при който конфликт с Китай за Тайван може да стане ядрен.

Едва когато САЩ и Съветският съюз достигнаха ръба на ядрената война по време на Кубинската ракетна криза, те започнаха да изграждат парапети и да намаляват запасите си, отбелязва Актън.

Засега и трите държави вървят в обратна посока./news.bg

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822