ЕС и Свят 06.07.2025 13:29 Снимка: ДНЕС+
Атакуваха с дрон руската търговска мисия в Швеция, посолството остро нападна властите
Търговската мисия на Русия в Швеция отново е била атакувана. Това съобщава руското посолство в Стокхолм в канала си в Telegram, предават РИА Новости и "Фокус".
"На 5 юли около 3:30 ч. сутринта руското търговско представителство в Швеция, което е неразделна част от руската дипломатическа мисия, отново беше нападнато от дрон, който пусна торба с боя. Предишната подобна атака се състоя на 17 юни", се посочва в съобщението.
"Атаките срещу посолството и търговската мисия продължават повече от година. Дипломатите се обърнаха към полицията и шведското външно министерство с призив да спрат атаките, Стокхолм беше призован да спазва Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г.," припомнят от посолството.
"Резултати, както виждаме, все още няма. Възниква основателен въпрос: шведските власти не са в състояние или не желаят да разследват тези инциденти и да осигурят защита на дипломатическите мисии?", питат от дипломатическата мисия.
Руското посолство "настоява за пълно разследване, призовава да се намерят и накажат инициаторите и извършителите на тези действия, Стокхолм трябва да разбере, че е отговорен за развитието на ситуацията," подчертават от посолството.
През изминалата година територията на дипломатическата мисия на Русия в Швеция е била подложена на 11 атаки от безпилотни летателни апарати, пускащи контейнери с боя.
Една от целите е била район в близост до жилищен блок и училище към посолството. При нападенията са използвани опасни стъклени контейнери, които могат да причинят наранявания. Нападателите все още не са открити, пише руката агенция.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:31 Името на Тръмп ще бъде премахнато от Центъра „Кенеди“
- 09:20 Брюксел задейства процедура за свръхдефицит срещу България
- 09:11 САЩ свалиха ирански дронове край Ормузкия проток, заплашвали търговски кораби
- 09:05 Патриарх Даниил повежда шествието за семейството в София
- 09:02 На 13 юни Православната църква почита паметта на Св. мъченица Акилина
- 08:51 Техеран предлага дистанционна процедура за подписване на споразумение със САЩ
- 08:40 Температурите стигат до 30 градуса, но има риск от градушки през новата седмица
- 08:30 Великобритания забранява вноса на дизел и керосин от руски петрол