ЕС и Свят 06.09.2023 14:30 Снимка: ДНЕС+
Армения започва съвместни военни учения със САЩ
Армения съобщи днес, че идната седмица ще бъде домакин на съвместни военни учения със САЩ, което вероятно ще раздразни Русия, предаде Ройтерс.
Арменското министерство на отбраната каза, че целта на ученията „Игъл партнър 2023“, които ще се проведат от 11 до 20 септември, са да подготвят арменските сили за участие в международни миротворчески мисии, предаде БТА.
Не беше съобщено колко американски и арменски войници ще се включат в „Игъл партнър 2023“.
Русия има военна база в Армения и смята себе си за водеща сила в региона на Южен Кавказ, който до 1991 г. беше част от Съветския съюз.
Москва поддържа миротворчески сили в региона, които следят за спазване на споразумението, сложило край на войната между Армения и Азербайджан през 2020 г., втората между двете съседни държави след разпадането на СССР.
Арменският министър-председател Никол Пашинян каза в интервю за италиански вестник през отминалия уикенд, че Русия не е успяла да защити Армения срещу по думите му продължаващата агресия на Азербайджан. Той отбеляза, че войната на Русия в Украйна не й позволява да посрещне всички нужди на Армения в сферата на сигурността.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза вчера пред журналисти, че не е съгласен с думите на Пашинян.
„Русия е напълно неразделна част от този регион“, посочи Песков. „Русия играе последователна, много важна роля в стабилизирането на ситуацията в този регион…и ние ще продължим да играем тази роля“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:42 Епидемията от ебола в Конго се разраства - нови 1000 болни и над 1300 починали
- 12:35 Шофьор блъсна баща и дете на пешеходна пътека в Червен бряг и избяга
- 12:27 Близо 120 хиляди човека отказaха втората пенсия
- 12:20 ВКС потвърди: Ген. Шивиков не е ощетил армията. Прокуратурата му дължи обезщетение от 150 000 лв.
- 12:16 Патриархът: Неразривно свързана е просветата с нравствеността
- 12:12 Огнена стихия унищожава прочутите лозя край Бордо, евакуирани са над 200 000 души
- 12:05 Добрев и още двама енергийни министър развиват батерийни системи и дейта център
- 11:57 Цените на плодовете и зеленчуците тръгнаха надолу