
ЕС и Свят 18.01.2023 18:22 Снимка: ДНЕС+
Армения обвини Азербайджан в блокиране на газа за Нагорни Карабах
Азербайджан отново прекъсна работата на газопровод, доставящ газ за Нагорни Карабах от Армения, съобщава ТАСС, позовавайки се на агенция "Арменпрес".
По данни на газовата компания "Арцахгаз" синьо гориво не се доставя на непризнатата република и се използва остатъкът от тръбите.
Подобен инцидент имаше и вчера следобед, но вечерта газоподаването беше възстановено.
Лачинският коридор е единственият маршрут, свързващ Армения с Нагорни Карабах. На 12 декември миналата година група азербайджански граждани, представили се за екоактивисти, блокираха Лачинския коридор, където е разположен руски мироопазващ контингент. Баку твърди, че целта на протестната акция не е била да се блокира пътят и че цивилните превозни средства могат да се движат свободно и в двете посоки.
От своя страна Ереван тълкува това като провокация на Азербайджан, целяща да предизвика хуманитарна катастрофа в непризнатата република. Пашинян заяви на заседание на правителството, че блокадата вече е причинила недостиг на храна в Нагорни Карабах.
На 14 декември 2022 г. Армения поиска Европейският съд по правата на човека да задължи Азербайджан да премахне блокадата на Лачинския коридор.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10169 |
![]() |
1 | 2.25716 |
![]() |
10 | 3.85841 |
![]() |
100 | 4.12301 |
![]() |
1 | 1.66794 |
Последни новини
- 21:48 Хороскоп за четвъртък, 24 юли 2025 г.
- 19:37 "Бактерията човекоядец": Опасно заболяване дебне в Черно море
- 19:30 "Таймс": САЩ изпращат ядрени оръжия във Великобритания за първи път от 17 години
- 19:23 Киев арестува 14-годишни, обвинени, че са вербувани от руските служби
- 19:15 Преди да се предаде, украинец изпрати на руските войници дрон с видео на позициите на ВСУ
- 19:08 Тръмп обвини Обама в измяна: Опитаха се да откраднат изборите през 2016 г.
- 19:01 Тома Николов: ПП се стопява до 3%, загубиха голяма част от извънградската си аудитория
- 18:53 Красимир Йорданов: Лихвените нива на Тръмп могат да предизвикат голям инфлационен шок