Албания, Хърватия и Македония поискаха членство в НАТО до 2008г.
ЕС и Свят 28.02.2006 15:33
Премиерите на Албания, Хърватия и Македония поискаха страните им да се присъединят към НАТО най-късно до 2008 г. Това стана ясно на срещата им в Дуръс, Албания.
"Днес започваме кампанията си за интеграционния процес към НАТО", заяви македонският премиер Владо Бучковски и допълни: "Усилията ни са насочени към членство най-късно през 2008 г.". Албания, Македония и Хърватия подписаха през май 2003 г. със САЩ Адриатическата харта, чиято цел е да улесни интеграцията им в НАТО. По силата на документа Вашингтон се ангажира да помогне на страните да се присъединят към Алианса.
"Преди всичко НАТО е политически съюз", коментира албанският министър-председател Сали Бериша. "Надяваме се, че по време на на следващата среща на върха на Алианса ще бъдем поканени за членство", допълни той и припомни, че трите страни вече са участвали в мисии на съюза в Афганистан и Босна и Херцеговина.
"Напълно убедени сме, че можем да допринесем за засилване на югоизточния фланг на НАТО, което за организацията е много важно", заяви още Бериша. От своя страна хърватският премиер Иво Санадер подчерта, че трите страни нямат никакво намерение да създават нова Югославия. "Общата ни стратегия е да засилим икономическото си сътрудничество. Няма алтернатива на евро-атлантическото сътрудничество". Информацията е на БГНЕС.
"Днес започваме кампанията си за интеграционния процес към НАТО", заяви македонският премиер Владо Бучковски и допълни: "Усилията ни са насочени към членство най-късно през 2008 г.". Албания, Македония и Хърватия подписаха през май 2003 г. със САЩ Адриатическата харта, чиято цел е да улесни интеграцията им в НАТО. По силата на документа Вашингтон се ангажира да помогне на страните да се присъединят към Алианса.
"Преди всичко НАТО е политически съюз", коментира албанският министър-председател Сали Бериша. "Надяваме се, че по време на на следващата среща на върха на Алианса ще бъдем поканени за членство", допълни той и припомни, че трите страни вече са участвали в мисии на съюза в Афганистан и Босна и Херцеговина.
"Напълно убедени сме, че можем да допринесем за засилване на югоизточния фланг на НАТО, което за организацията е много важно", заяви още Бериша. От своя страна хърватският премиер Иво Санадер подчерта, че трите страни нямат никакво намерение да създават нова Югославия. "Общата ни стратегия е да засилим икономическото си сътрудничество. Няма алтернатива на евро-атлантическото сътрудничество". Информацията е на БГНЕС.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа