ЕС и Свят 04.01.2025 09:18 Снимка: ДНЕС+
Ал-Джолани не стисна ръката на Аналена Бербок при първата си среща с представители на ЕС
Министрите на външните работи на Германия и Франция се срещнаха в Дамаск с фактическия нов лидер на Сирия Абу Мохамед ал-Джолани. Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро станаха първите европейски външни министри, посетили страната след смяната на властта.
Доскоро най-търсен терорист, Мохамед ал-Джолани прави всичко възможно да смени имиджа си, дистанцирайки се от връзката си с Ал-Кайда. Видеото от срещата обаче показва как новият цивилизационен избор на Ал-Джолани не му пречи да се ръкува с френския външен министър, но да го направи с германката Бербок, въпреки че по-рано самата тя обяви, че пътува до Дамаск с "протегната ръка".
При последвалите разговори външните министри на Германия и Франция са казали на Ал-Джолани, че ЕС няма да отмени санкциите, "докато не се формира наистина разнообразна и представителна политическа структура".
Аналена Бербок нарече посещението в Сирия с Жан-Ноел Баро като "силен сигнал, че едно политическо ново начало е възможно сега", добавяйки, че ЕС ще направи "всичко, за да помогне" на Сирия да стане свободна и безопасна страна за всички, включително жените.
CNN цитира Бербок, според която правата на жените са "мерило за бъдещето за всеки в едно свободно общество". Външният министър на Германия добавя, че "Европа няма да бъде финансист на ислямистки структури".
С пост в социалната мрежа "Екс" върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Кая Калас одобри посещениeро на Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро в Сирия.
"Те са в Дамаск, представляват ЕС и от мое име. Нашето послание към новото ръководство на Сирия - зачитането на принципите, договорени с регионалните участници, и гарантирането на защитата на всички цивилни и малцинства е от изключителна важност", написа Кая Калас.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:57 Терзиев предлага Столичната община да придобие скулптурните фигури и барелефи от ПСА
- 13:47 Евакуират британците от кораба с хантавирус, изолират ги в болница
- 13:37 Д-р Вера Ханшани, психолог: Капаните - дълги чатове създават илюзия за близост
- 13:25 БСП спря партийния си вестник “Дума”
- 13:14 Областен управител гневен на Иво Христов и "отпадналата необходимост". Подава оставка
- 13:03 6 са вече потвърдените случаи на хантавирус на круизния кораб
- 12:53 Войната с Иран се промени, тезите на Тръмп - не
- 12:44 Звезди махат силикона: “Дишам свободно” е новото лице на красотата