ЕС и Свят 29.12.2024 09:45 Снимка: ДНЕС+
"Ако няма хляб и масло, ще има избори": Плахо увеличение на минималната заплата в Турция
Хиляди хора протестираха в турската столица Анкара днес с искане за по-голямо увеличение на минималната заплата, скандирайки лозунги, които призовават за оставка на правителството, и развявайки опозиционни и национални знамена, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
Правителството обяви тази седмица, че нетната минимална месечна заплата през 2025 г. ще бъде 22 104 турски лири (630,28 долара), с 30 процента повече от 2024 г. Правителството заяви, че нивото е определено така, че да запази фискалната дисциплина и да продължи борбата с инфлацията.
Турските работници, които се сблъскват с продължаваща криза с разходите за живот при очаквана инфлация от 45 процента тази година, призоваха за увеличение общо с около 70 процента.
Основната опозиционна партия в Турция - Народнорепубликанската партия (НРП), свика днешния протест, като заяви, че увеличението на минималната заплата показва, че правителството на Ердоган "е загубило връзка с действителността в Турция".
"Те казват, че инфлацията ще се увеличи толкова, колкото се увеличи минималната заплата. Това е голяма лъжа. Нямаше увеличение на минималната заплата през годината, а имаме 50 процента инфлация", заяви лидерът на НРП Йозгюр Йозел на митинга.
През 2022 г. и 2023 г. имаше допълнителни увеличения на минималната заплата в средата на годината заради високата инфлация, напомня агенцията.
"Когато стотици хиляди хора призовават за оставката ти, г-н Ердоган, не можеш да избегнеш изборите. Ако няма хляб и масло, тогава ще има избори", заяви още Йозел.
Президентските и парламентарните избори в Турция са насрочени за 2028 г.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Светът е Олимпиада: Откриха зимните игри в Милано и Кортина
- 19:33 Държавните фирми са внесли рекордните 1.6 млрд. лв. дивидент през 2025 г.
- 19:25 Какви са били инвестициите на Епстийн в Силициевата долина
- 19:17 Тръмп: Необходимо е ядрено споразумение, което да замени договора Нов СТАРТ с Русия
- 19:10 Лидерът на опозицията Мария Мачадо: Нови избори във Венецуела са възможни до десет месеца
- 19:03 НАСА откри амоняк на спътника на Юпитер Европа – градивен елемент за живот
- 18:55 Опасно време в Гърция – властите призовават да не се пътува в наводнените области
- 18:47 Протест срещу масовите съкращения във „Вашингтон пост“: Демокрацията умира в мрака