25 г. по-късно хората, изчистили Чернобил, са забравени
ЕС и Свят 20.04.2011 15:57
Около 600 000 спасители, известни като ликвидатори, от Беларус, Русия и Украйна бяха изпратени в Чернобил в годините след бедствието, работейки при изключително опасни условия, за да изчистят заразените отломки.
"Видях нещо, което цивилизацията не беше виждала никога преди, дори роботната техника не можеше да работи на това място заради радиацията, а те изпратиха хора. Беше толкова опасно, че хората не можеха да останат повече от 20 до 40 секунди, в противен случай се заразяваха напълно", разказва един от първите фотографи, пристигнали на мястото на трагедията. Много от първите ликвидатори, изпратени в Чернобил, вече не са между живите, а оцелелите - работници или местни жители, сега страдат от различни заболявания. "Радиацията изгори лицето и гърлото ми, сега едва успявам да преглъщам", разказва пенсиониран санитарен работник, изпратен на мястото на инцидента часове след експлозията. Сега той страда от десетки заболявания, всички в резултат на излагането му на радиация, и трудно успява да си купува многобройните скъпи лекарства, от които се нуждае. Асоциацията "Съюз Чернобил" предлага финансова помощ на хора като него. Президентът на асоциацията казва, че тези хора се чувстват забравени. "Помощта за хората от Чернобил е еквивалентна на 20 евроцента на човек на година. Украинското правителство няма никакво уважение към тези хора", категоричен е той. 25 години по-късно обаче ликвидаторите са категорични, че без съмнение биха се върнали отново, за да спасят страната си. /БГНЕС
"Видях нещо, което цивилизацията не беше виждала никога преди, дори роботната техника не можеше да работи на това място заради радиацията, а те изпратиха хора. Беше толкова опасно, че хората не можеха да останат повече от 20 до 40 секунди, в противен случай се заразяваха напълно", разказва един от първите фотографи, пристигнали на мястото на трагедията. Много от първите ликвидатори, изпратени в Чернобил, вече не са между живите, а оцелелите - работници или местни жители, сега страдат от различни заболявания. "Радиацията изгори лицето и гърлото ми, сега едва успявам да преглъщам", разказва пенсиониран санитарен работник, изпратен на мястото на инцидента часове след експлозията. Сега той страда от десетки заболявания, всички в резултат на излагането му на радиация, и трудно успява да си купува многобройните скъпи лекарства, от които се нуждае. Асоциацията "Съюз Чернобил" предлага финансова помощ на хора като него. Президентът на асоциацията казва, че тези хора се чувстват забравени. "Помощта за хората от Чернобил е еквивалентна на 20 евроцента на човек на година. Украинското правителство няма никакво уважение към тези хора", категоричен е той. 25 години по-късно обаче ликвидаторите са категорични, че без съмнение биха се върнали отново, за да спасят страната си. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:52 Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево
- 13:40 Иран: Тръмп ще съжалява за последната атака
- 13:29 Анализатор в The Telegraph: Без Крим Путин ще загуби войната
- 13:17 Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието
- 13:06 Уволнената шефка на НДК: Отстраняването ми е поръчка! Къде аз съм се обогатила?!
- 12:56 Изписаха от болница треньора, пострадал в катастрофата на "Тракия"
- 12:45 Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
- 12:33 Румънският президент: Намираме се в безизходица за съставянето на ново правителство