25 г. по-късно хората, изчистили Чернобил, са забравени

ЕС и Свят 20.04.2011 15:57

Около 600 000 спасители, известни като ликвидатори, от Беларус, Русия и Украйна бяха изпратени в Чернобил в годините след бедствието, работейки при изключително опасни условия, за да изчистят заразените отломки.

"Видях нещо, което цивилизацията не беше виждала никога преди, дори роботната техника не можеше да работи на това място заради радиацията, а те изпратиха хора. Беше толкова опасно, че хората не можеха да останат повече от 20 до 40 секунди, в противен случай се заразяваха напълно", разказва един от първите фотографи, пристигнали на мястото на трагедията. Много от първите ликвидатори, изпратени в Чернобил, вече не са между живите, а оцелелите - работници или местни жители, сега страдат от различни заболявания. "Радиацията изгори лицето и гърлото ми, сега едва успявам да преглъщам", разказва пенсиониран санитарен работник, изпратен на мястото на инцидента часове след експлозията. Сега той страда от десетки заболявания, всички в резултат на излагането му на радиация, и трудно успява да си купува многобройните скъпи лекарства, от които се нуждае. Асоциацията "Съюз Чернобил" предлага финансова помощ на хора като него. Президентът на асоциацията казва, че тези хора се чувстват забравени. "Помощта за хората от Чернобил е еквивалентна на 20 евроцента на човек на година. Украинското правителство няма никакво уважение към тези хора", категоричен е той. 25 години по-късно обаче ликвидаторите са категорични, че без съмнение биха се върнали отново, за да спасят страната си. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355