160 ядрени бойни глави на борда: Русия пусна на вода нова стратегическа подводница клас "Борей-А"

ЕС и Свят 28.07.2025 15:14 Снимка: ДНЕС+

160 ядрени бойни глави на борда: Русия пусна на вода нова стратегическа подводница клас "Борей-А"

Възможностите на този клас са значително по-модерни от тези на стратегическите подводници от времето на Студената война

Руският флот въведе в експлоатация нова ядрена подводница клас "Борей-А" с балистични ракети. Церемонията по издигане на знамето беше посетена от президента Владимир Путин в момент на засилен фокус върху модернизацията на ядрените сили на страната, пише американското издание Military Watch Magazine.

Подводницата "Княз Пожарски" е осмата от клас "Борей" и петата от подобрения клас "Борей-А". Съобщава се, че е претърпяла значителни подобрения, които са увеличили нейните стелт способности и жизнеспособност в сравнение с предишните подводни лодки от този клас.

Като най-големият оперативен клас подводници в света, масивните 24 000-тонни кораби "Борей" носят по 16 междуконтинентални балистични ракети (МБР) РСМ-56, всяка от които може да изстреля до десет ядрени бойни глави срещу отделни цели.

Възможностите на този клас са значително по-модерни от тези на стратегическите подводници от времето на Студената война, на които разчиташе съветският флот, като влизането им в експлоатация значително подобри ядрената възпираща сила на Русия.

Руският флот поръча първата си подводница клас "Борей-А" през последната седмица на май 2020 г., като подобреният вариант се възползва от носенето на 16, а не на 12 междуконтинентални балистични ракети и има значително по-добри стелт възможности.

Въпреки че преди това се очакваше ВМС да закупят десет подводници клас "Борей", възможността за значително разширяване на производството беше повдигната за първи път през 2021 г., като Владимир Поспелов от Руската военно-промишлена комисия заяви по това време, че "серията може да бъде продължена", тъй като "проектът се е доказал като успешен и има добри перспективи за модернизация".

Впоследствие беше потвърдено решение за увеличаване на флота до 14 подводници, от които осем са завършени, а още три са в процес на изграждане. Като седма по ред, влизането на "Княз Пожарски" в експлоатация по този начин е в средата на производствения цикъл на този клас.

Всички руски ядрени подводници работят под командването на Северния и Тихоокеанския флот, като се очаква "Княз Пожарски" да действа под командването на първия, патрулирайки в Арктическия и Атлантическия региони. По време на въвеждането в експлоатация президентът Путин обяви, че до 2030 г. ще бъдат въведени в експлоатация още шест ядрени подводници, включително две клас Борей-А", предназначени за Северния флот, както и ударни подводници клас "Ясен".

Очаква се клас "Борей-А" да бъде подкрепен в ролята си чрез въвеждането в експлоатация на първите ядрени подводници, оборудвани с ужасяващите ядрени торпеда "Посейдон" с голям обсег, които са проектирани за ядрени детонации под вода, което прави атаките им почти невъзможни за прехващане.

Русия поддържа високи нива на инвестиции в своите стратегически ядрени сили, въпреки пренебрегването на много части от конвенционалните си сили, като стратегическият ядрен възпиращ потенциал в много отношения остава най-силният в света въпреки постсъветския упадък.

Инвестициите в модернизацията на океанския конвенционален флот на руския флот също са непропорционално фокусирани върху възможностите на ударните му подводници поради възприеманата им асиметрична стойност.

 

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.24421
RON RON 10 3.85712
TRY TRY 100 4.11361
USD USD 1 1.66823