
България 07.03.2024 18:48 Снимка: ДНЕС+
Жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете
В женския месец, ден преди 8 март, обръщаме поглед към присъствието на жените в политиката и бизнеса, пише БНР.
В момента две жени ръководят институциите на ЕС – Роберта Мецола е председател на ЕП, а Урсула фон дер Лайен на ЕК. Кристин Лагард стана председател на Европейската централна банка, подкрепена от Европейския парламент, който призоваваше за повече жени на високи постове в областта на икономиката и паричната политика.
Вземането на икономически решения продължава да бъде областта, в която ЕС има най-ниски резултати по отношение на равенството между половете и представителството на жените.
У нас за голяма част от позициите предпочитаните кандидати са мъже, каза пред Радио София Екатерина Анчева – член на Съвета на жените в бизнеса в България.
„Това е заради очакването, че в голяма степен ще могат да се фокусират повече върху работата си, докато жените в по-голяма степен трябва да поемат натоварването за грижата за децата и семейството, както и свързаните с това отсъствия. Въпросът е по-скоро дали това дава отражение при оценката на професионалните качества на жените или те наистина имат шанса да бъдат оценявани наравно с мъжете“, обясни Анчева.
Тя добави, че според данните на Националния статистически институт, жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете.
„Тази разлика нараства спрямо предишното такова измерване през 2021 г. Тогава разликата във възнагражденията е била близо 12%, докато сега клони по-скоро към 13%“, уточни Екатерина Анчева.
По думите й, най-голяма е разликата между заплащането на мъжете и жените в сектор финанси и застраховане, където процентът е 30%.
Тя добави, че има и доста примери на дами, които заемат ръководни позиции, въпреки статистиката.
Съветът на жените в бизнеса в България работи по няколко програми в подкрепа на дамите. Една от тях е Лидерска академия, в рамките на която вече 10 години, 40 жени ежегодно получават безплатна възможност да бъдат обучавани на различни умения, които да развият лидерските им качества.
„Смятаме, че присъствието на жените в бизнеса е не само полезно, а е необходимо, защото те внасят уникални умения, перспективи и опит на работното място“, каза Екатерина Анчева.
По думите й, повече жени на ръководни постове биха били от полза за икономиката.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08444 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.8704 |
![]() |
100 | 4.12092 |
![]() |
1 | 1.6849 |
Последни новини
- 14:41 Тръмп: Ще видим кой е виновен за Украйна
- 14:30 Джокович коментира рекордния като пари за играчите US Open: Стъпка напред, но не е достатъчно
- 14:20 Фон дер Лайен пак каза, че солидарността на ЕС с Украйна е непоколебима
- 14:12 Съвети от МВР как да се пазим от измами с еврото: Превалутиране извършват БНБ и Български пощи
- 14:08 Древно послание: Най-изумителните конструкции на планетата ни и една извънземна история
- 13:57 Тайсън спечели най-лесните $ 25 млн. за 89 секунди
- 13:46 Украйна изгуби още един от подарените ѝ от Полша МиГ-29
- 13:34 Челси унижи Уест Хем за първата си победа за сезона