Жечо Станков: Договорът с "Боташ" не може да бъде прекратен, ако България не платим 4,2 млрд. лева

България 15.05.2025 11:35 Снимка: ДНЕС+

Жечо Станков: Договорът с "Боташ" не може да бъде прекратен, ако България не платим 4,2 млрд. лева

По договора с "Боташ" могат да бъде превозено синьо гориво от 14 танкера на година, каза Росен Христов

Договорът на "Булгаргаз" с "Боташ" не може да бъде прекратен, ако не платим сумата от 4,2 млрд. лева, каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването. Всеки ден този договор трупа разходи за капацитет за пренос на газ, който не ползваме, добави Станков.

Министърът предложи на бившия служебен министър Росен Христов да бъде главен преговарящ за предоговаряне на договора с "Боташ" и при успешни разговори да получи съответните възнаграждения. Мога образно да кажа ,че "ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили", каза министърът.

Няма натиск от страна на президента Румен Радев за сключване на договора на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ".

Това казаха на изслушване в парламента Росен Христов, служебен министър на енергетиката през 2022 година, Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" и Деница Златева, бивш изпълнителен директор на "Булгаргаз" ЕАД, ръководила компанията, когато е сключен договора.

Президентът категорично не е оказвал влияние за сключване на договора на "Булгаргаз" с "Боташ", посочи Христов, който допълни че дълго време Турция е имала позиция да не допуска външни търговци до терминалите си за втечнен газ.

Доставката на синьо гориво по договора с "Боташ" продължава и чрез него в страната е доставен газ от далеч повече от един танкер, допълни Христов.

На среща на Румен Радев с Реджеп Таип Ердоган обяснихме необходимостта от стабилност в региона и от алтернативни на Русия източници на природен газ. Със съдействието на президента Румен Радев Ердоган даде указания на "Боташ" да води преговори с българската страна, каза Росен Христов. По думите на Росен Христов кризата с доставката на природен газ е настъпила, заради отказа на предходното редовно правителство на България да плаща на руския доставчик на синьо гориво. 

По договора с "Боташ" могат да бъде превозено синьо гориво от 14 танкера на година и това щеше да става на цена ако се ползват  връзките през Гърция, каза Росен Христов. Този договор беше единствения вариант да  получаваме неруски газ, заяви той. Росен Христов категорично отхвърли твърдения че е получавал комисионна за сключване на договора и обяви че ще заяви съдебно дело за тези твърдения.

Народното събрание изслушва министъра на енергетиката Жечо Станков, бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на „Булгаргаз“ ЕАД Деница Златева и изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов относно сключените споразумения с турската компания "Боташ". 

Изслушването е по предложение на народния представител Делян Добрев от ГЕРБ-СДС. В предмета на изслушването, освен сключените споразумения и необходимостта от предоговарянето на условията по тях, е и отражението им върху „Булгаргаз“ ЕАД.

На 3 януари 2023 г. българската държавна газова компания "Булгаргаз" подписа споразумение с турската държавна енергийна компания "Боташ" (BOTAŞ) за достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа в Турция. Това стана по време на церемония в Гранитната зала на Министерския съвет. Документът бе подписан от ръководствата на "Булгаргаз" и "Боташ" в присъствието на служебния министър на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез. Споразумението е за срок от 13 години. 

Още по темата

CHF CHF 1 2.08289
GBP GBP 1 2.32422
RON RON 10 3.83173
TRY TRY 100 4.50081
USD USD 1 1.7441