България 17.03.2026 15:55 Снимка: ДНЕС+
Запрянов: Увеличена е готовността на системите за противовъздушна и противоракетна отбрана
Дежурството на противовъздушната отбрана на НАТО е засилено в най-висока степен. Увеличена е готовността на системите за противовъздушна и противоракетна отбрана на страните от Източния фланг. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред журналисти в авиобаза Граф Игнатиево, съобщават регионални медии.
"Както знаете, Гърция пребазира една батарея "Пейтриът" в близост до нашата граница, която позволява да прикриваме и нашето въздушно пространство.
Но НАТО не е част от военната операция на САЩ и Израел срещу Иран. Страните членки от Източния фланг не участват в тази операция" - заяви Запрянов.
Министърът уточни, че мероприятията на НАТО по подготовката ще продължат и много скоро на българска територия ще се проведат и други мероприятия по линия на НАТО, включително авиационни.
"Това са планови учения – летателна подготовка, стрелби. Дал съм в парламента всички международни учения на наша територия по линия на НАТО и такива, в които ние участваме на чужда територия" - каза той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:39 САЩ са планирали да превърнат Украйна в ядрена пустиня през 1956 г.
- 15:27 Михаела Доцова: Нека Богородица закриля всички ни, а доброто да намира път към домовете ни
- 15:16 Дунав спадна с още 2 см при Русе
- 15:09 5 по Рихтер в Гранада, спасяват хора от засегнати сгради
- 15:05 ООН призова всички да спазват и международните права и свободи за корабоплаване в Ормузкия проток
- 14:55 Президентът Илияна Йотова се помоли в Троянския манастир навръх Успение Богородично
- 14:43 Диана Дамянова: Нещо генерално сбъркано
- 14:32 Главен нефтен терминал за износ на петрол от Русия към Черно море спря работа след атака с дрон