
България 12.08.2025 19:10 Снимка: ДНЕС+
Зам.-министър Георгиева: Еврото ще създаде по-благоприятна среда за чуждите инвестиции в туризма
Еврото ще създаде по-благоприятна среда за привличане на чуждестранни инвестиции в устойчиви туристически обекти – от енергийно ефективни хотели до екоселища и образователни центрове. Все повече такива обекти има в страната. Това заяви зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на дискусия по темата.
Събитието се провежда в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и в него участват кметове и представители на общини. Целта на дискусията е да бъдат обсъдени ефектите от въвеждането на еврото върху развитието на устойчив туризъм и същевременно опазването на природните ресурси.
Лесният достъп до България и по-голямата предвидимост на цените ще привлекат туристи особено в по-непознати региони, каза още зам.-министър Георгиева.
По думите ѝ има възможност да се насърчат и по-малки групи индивидуални туристи да посетят страната. Георгиева посочи, че еврото е предпочитаната валута при почти 40 на сто от трансграничните плащания в световен мащаб и за почти половината от износа на Европейския съюз в световен мащаб. Тя изрази мнение, че приемането на еврото от България през януари догодина ще бъде посрещнато добре от туристите. Зам.-министърът даде пример с развитието на страната след приемането ѝ в Шенген.
Приемането на България в Шенген отвори широко вратите на туризма и страната ни продължава да се утвърждава като сигурна дестинация, каза тя. За периода януари - май 2025 г. са отчетени близо 2,7 милиона регистрации на туристи в местата за настаняване. Реализирани са над 6 милиона нощувки. Ръстът на туристите спрямо същия период на 2024 г. е 6,8 на сто, а на нощувките - 5,2 на сто, съобщи Георгиева.
На фона на многобройните предизвикателства, пред които светът е изправен днес, туризмът остава основен двигател на икономическото развитие и културното сближаване между хората, заяви зам.-министърът на туризма. Изграждането на положителен имидж е ключово, отбеляза Георгиева.
Приемането на България в еврозоната е не само икономически процес, но и възможност за изграждане на нова идентичност на страната ни в европейски и глобален контекст, коментира също зам.-министърът. Туристическият сектор приема съвсем естествено този процес без недоверие и стрес, каза Георгиева.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07405 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86222 |
![]() |
100 | 4.13442 |
![]() |
1 | 1.68287 |
Последни новини
- 21:18 Хороскоп за сряда, 13 август 2025 г.
- 19:33 Адам Сандлър разкри тайната на 22-годишния си брак с Джаки
- 19:25 НАСА засне "корал" на Марс
- 19:19 Полицията в Пловдив задържа синтетична дрога за 300 000 лева
- 19:17 Политолог от Германия: Ще сринат Райхстага! Русия няма да се церемони с нас, както с украинците
- 19:10 Зам.-министър Георгиева: Еврото ще създаде по-благоприятна среда за чуждите инвестиции в туризма
- 19:02 Военна прокуратура поема катастрофата в Ямболско, при която загина капитан Николай Илиев
- 18:54 Иран: Мълчанието на Запада за израелските жестокости е „срамно и оглушително“