България 18.12.2025 17:58 Снимка: ДНЕС+
Юлиан Войнов: Удължителният бюджет е по-малкото зло
Няма да сме свидетели на провала за макроикономическата стабилност в страната, който предлагаше предложеният от правителството бюджет. Удължителният бюджет е по-малкото зло от двете.
Това мнение изрази пред БНР финансистът Юлиан Войнов.
За предпочитане е след всичките брожения и съпротива новият бюджет да бъде изработен от редовно правителство, добави той.
"Не би следвало в такава турбулентна ситуация да се правят експерименти."
В изтегления бюджет се залагаха неоправдано високи разходи, които не отговарят на икономическите възможности на държавата. Оттегленият бюджет можеше да доведе до макроикономически дисбаланси и да влезем в процедура по свръхдефицит, гласи експертната оценка на Войнов.
Той смята, че ако е бил приет предложеният от кабинета в оставка бюджет, "в бъдещ момент щеше да се наложи да свиваме обратно и да намаляваме разходите".
По националната методология в края на ноември инфлацията е малко над 5%. Увеличението на бюджетните заплати ще покрие инфлационното увеличение, посочи Юлиан Войнов в предаването "Преди всички". По думите му, в предизборна ситуация това е компромис.
Основният проблем на оттегления бюджет са заложените 45% разходи от БВП, което не се е случвало от времената преди влизането на България в ЕС и във валутен борд, коментира експертът.
"Тези разходи не могат да бъдат посрещнати с настоящата данъчна система. Трябва да изберем – или да се простираме в рамките на възможностите на икономиката, или да увеличаваме непропорционално много разходната част, което ни вкарва в дългове и при всички случаи ще доведе до свръхдефицит. Това ще доведе рано или късно до увеличение на данъчното бреме на всички и второ - до реформи и намаляване на разходите."
Рано или късно трябва да бъде платена сметката за това разгулно изразходване на средства, подчерта финансистът.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:04 Хороскоп за понеделник, 15 юни 2026 г.
- 19:32 Тойота спечели автомобилното състезание "24 часа на Льо Ман" и записа първа победа от четири години
- 19:20 Великобритания задържа руски петролен танкер в Ламанша
- 19:08 Централният плаж в Кранево получи за първи път тази година международното отличие „Син флаг“
- 18:54 Броят на загиналите палестинци в Газа е надхвърлил 73 хил. души, съобщиха здравните служби в анклава
- 18:42 Петима сърби са арестувани, обвинени са във военни престъпления в Косово заради "клането в Речак"
- 18:30 Хиляди се събраха в Женева на протест срещу Г7 часове преди срещата на върха във Франция
- 18:18 Най-малко шестима загинали при сблъсък на два хеликоптера в небето над Рио де Жанейро