Явор Колев: Откраднаха 430 000 евро от българска фирма с атака “Мен ин дъ мидъл”

България 19.10.2015 07:14

Педофили дебнат децата във фейсбук и ги изнудват със сексзаписи

С комисар Явор Колев началник отдел "Трансгранична организирана престъпност” при ГДБОП-МВР, разговаря Димитър Мартинов

- Комисар Колев, зачестяват случаите на български фирми, станали жертва на атаки от типа “Мен ин дъ мидъл” (“Човек по средата” - б.а.). Как стават тези нападения?

- Такива атаки има по цял свят. През последните 2 г. се извършват и срещу български фирми.

Веднъж проникнали в пощенска кутия на фирма или в мейл сървър, хакерите следят комуникацията на въпросната организация с партньорите и?.

Наблюдават

фирмената

кореспонденция

с месеци,

без никой да подозира. Хакерите разбират какви са банковите сметки на жертвата и кога предстоят разплащания и избират най-подходящата сделка, за да подменят банковата сметка. Подмяната става в момент, в който следената фирма изпраща на свой партньор мейл, съдържащ фактура - инвойс с банковата сметка, на която отсрещната страна трябва да преведе дължимата сума. В този момент - когато писмото се изпраща, хакерите фалшифицират сканираната фактура, като променят банковата сметка. Служителите директно нареждат сумата, без да бъде проведен контролен разговор по телефона с фирмата получател.

- Откъде идват тези атаки и колко са?

- Стават чрез IP адреси от интернет пространството на Южна Африка, Нигерия. За последните 10 месеца са регистрирани над 25 случая.

- Какви са загубите на фирмите?

- Различни, започват от 5000 - 10 000 евро. През последните 2 седмици имахме и жертви, олекнали със 150 000 евро и 430 хил. евро.

- Как могат да се защитят фирмите и могат ли да си върнат парите?

- Те подценяват много важен елемент в своя бизнес - комуникацията, която ги свързва с партньорите им. Така благоприятстват и стимулират извършването на подобен вид престъпления. Масово фирми от страната, за да спестят пари, използват стари операционни системи и антивирусни програми, които отдавна не се поддържат от производителите им. Други пък се доверяват на нелицензиран софтуер.

Парите може да

се възстановят, но

само ако се

реагира в

рамките на

работния ден

или два. Съветваме преди нареждания на финансови средства служителите да бъдат внимателни и ако е необходимо, да потвърдят детайлите по телефона.

- На какви други атаки става жертва българският бизнес?

- Най-често се компрометират акаунти за интернет банкиране. От тях се извършват неоторизирани трансакции към предварително открити банкови сметки в други държави. Използват се “финансови мулета”, които да изперат откраднатите пари, като ги трансферират към други банкови сметки през финансови организации за бързи парични преводи или ги усвоят кеш.

В чужбина хакерите атакуват предимно сметки на физически лица, докато у нас сметките, към които са насочени атаките, са фирмени.

- Най-уязвими обаче са децата. Те са в интернет от най-ранна възраст. В какви сайтове влизат?

- Преди масовото навлизане на фейсбук наше проучване показа, че в България има регистрирани над 200 сайта за запознанства. Сред тях най-голям интерес у педофилите предизвикваха aha.bg, impulse.bg, elmaz.com, sladur.com, sibir.bg, flirt4e.com и т.н. След появата на фейсбук обаче много от тези сайтове изгубиха своите последователи. Така и педофилите се преориентираха и започнаха да създават фалшиви профили именно във фейсбук.

- Къде още дебнат?

- Спорадично се появяват родни сайтове за запознанства, които се опитват да привлекат децата. Например chat.bg. За съжаление, в последните няколко месеца забелязваме, че малчуганите сами публикуват провокативни снимки там и стават обект на желание от педофилите. Вече имаме и няколко сигнала за онлайн посегателства спрямо малолетни в този сайт.

Друг опасен сайт

е jivotno.com

В него онлайн се отглежда животинче. Ползват го изключително и само деца на възраст между 8 и 12 г. Педофилите си създават профили там. Не бива да пропускаме и други платформи и приложения за смартфони, които също се използват от децата - снапчат, тиндър, тъмблър и т.н.

- Следите ли ги?

- Сайтовете, онлайн платформите и приложенията за смартфони са адски много и няма как физически да следим абсолютно всички. Усилията ни са насочени към най-често използваните.

Обръщаме внимание и на комуникатора скайп. Той се ползва от педофилите, осъществили вече първоначалния контакт и обработка на детето. Именно там става онлайн блудството и

принуждаването

на детето да

покаже половите

си органи

- Как педофилите печелят доверието им?

- Използват неопитността им. Тези хора са много добри психолози, знаят как мислят децата и много умело ги манипулират, така че да ги склонят към сексуални действия, с които да задоволяват извратените си сексуални желания.

- Кои са в по-голяма опасност - момиченцата или момченцата?

- И двете. Забелязваме обаче, че момчетата по-рядко споделят за сексуални посегателства. Интересен феномен е, че момичетата често се “влюбват” в своите насилници. Например, когато в клас повечето момичета си имат гаджета, a станалото жертва на педофил - не. Това момиче развива комплекс, че само то няма гадже. Педофилът го използва, като се прави на момче на неговата възраст. Почти веднага почва разговор, че “иска да и? стане гадже”.

След като спечели доверието на детето, почва обработка и покана да се покажат голи на уебкамерата. За да поддържат версията за измислената си възраст, педофилите пускат видеоклипове или изпращат фалшиви снимки на други момчета. Момичето се хваща и също се показва без дрехи. Но не знае, че педофилът записва видеоразговора. Той използва видеото, за да изнудва детето да му се показва всеки път голо. Кара го дори да поставя разни предмети като химикалки, флакони от парфюми и т.н. в половите си органи. Ако детето откаже, педофилът го заплашва, че ще публукува клипа в интернет и ще го разпрати до приятелите му и родителите. Детето се плаши и се подчинява.

При всеки следващ видеочат се създава ново клипче, което педофилът отново използва, за да изнудва жертвата. Така дете между 10 и 14 г., което не е запознато със схемите на педофилите, неусетно попада в мрежата на насилниците.

- Колко случая има?

- През последните 5 г. регистрираме по над 30 случая на виртуално блудство спрямо малолетни на година.

- Само за изнудване ли се ползват клипчетата?

- Не, често педофилите “търгуват” в интернет с други “колеги по интереси”. Доклад на Европейската финансова коалиция от 2013 г. показва, че в световен мащаб само 10% от обмяната на файлове с детска сексуална експлоатация е с комерсиална цел, в останалите случаи педофилите ползват тези файлове, за да ги разменят помежду си.

Разпространението на детска сексуална експлоатация в интернет е и най-често извършваното престъпление от педофилите у нас. Всяка година ГДБОП и нейните регионални дирекции регистрират над 60 случая.

Сектор “Киберпрестъпност” разполага с най-модерните софтуерни приложения за наблюдение на интернет платформи и канали, ползвани от педофилите. Усилията ни през последните години доведоха до видими резултати.

- Как родителите да защитят децата си?

- Като говорят с тях и им обясняват какви са опасностите, които крие интернет, а не да забраняват употребата му. Служители на ГДБОП правят срещи в училищата в страната с децата, като им посочват опасностите в интернет и ги обучават как да останат в безопасност.

МВР стартира инициатива за блокиране на достъпа в България до сайтове с детска сексуална експлоатация. Тя е на доброволни начала и се осъществява в партньорство с доставчиците на интернет услуги в страната./24chasa.bg

CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25873
RON RON 10 3.85537
TRY TRY 100 4.18744
USD USD 1 1.68577