Втора партия се разтревожи за църковен разкол

България 28.12.2024 15:14 Снимка: ДНЕС+

Втора партия се разтревожи за църковен разкол

Втора политическа партия излиза с позиция след решението на Върховния касационен съд за вписване на Българската старостилна православна църква в регистрите. Политическа партия АБВ определя това решение като тежък удар по православното християнство в България, опит за светско и политическо вмешателство, което поставя началото на нов разкол.

Според АБВ целта на подобно решение е легитимиране на нов църковен разкол и то с подкрепата на ЕСПЧ и други европейските институции, които искали нагло да посегнат на хилядолетната връзка на българския народ с православието.

Позицията си от АБВ разпространяват днес, но в нея не се обявяват конкретни действия в законодателно отношение, които ще се предприемат. Доколкото АБВ е част от БСП-Обединена левица и е представена в парламента, по-късно през деня и от БСП-Ол излязоха с прессъобщение със същата позиция дословно. Вчера от "Възраждане" обявиха, че още на 30 декември ще направят това.

ПП АБВ и БСП-Обединена левица призовават българското общество да застане зад българският патриарх Даниил и зад Българската православна църква в подкрепа на единствената истинска, чиста и всепризната Светата Българска православна църква.

За решението на ВКС, постановено на 16 декември, стана ясно преди два дни от медийни публикации. С него се решава окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Основната й характеристика е, че не приема промяната на църковния календар от 1968 г. и продължава да спазва Юлианския календар.

Опитите за регистрация започват преди 15 г. с основаването на църквата, към която се причисляват и няколкото манастира, които още през 1968 г. остават на богослужение по стария календар. Към момента това е само женския манастир в "Княжево", София.

Настоящото решение на ВКС се основава на решението на ЕСПЧ в полза на регистрацията на старостилна църква, което уточнява, че "няма обстоятелства, въз основа на които да се приеме, че с регистрацията на старостилната Църква биха се засегнали права на "Българска православна църква - Българска патриаршия" и нейните членове", доколкото Старостилната църква е малка религиозна общност, която и няма претенции към вътрешната организация и имуществото на Българската патриаршия.

Новорегистрираната Българската православна старостилна църква не е канонична и не е в общение с останалите поместни Православни Църкви (15 автокефални и 5 автономни). Неин предстоятел е Триадицкия митрополит Фотий.

По информация на сайта на църквата в мрежата й са включени с по един храм Русе, Плевен, Велико Търново, Поликраище, Варна, Бургас, Сливен, Дупница, Благоевград, Велинград, Стамболийски. По два те са във Враца, Сандански, Благоевград, а четири са в София, освен девическия манастир в Княжево. Старостилната църква има общо 20 храма, а катедралният "Успение на Пресвета Богородица" се намира в столичния жк. "Бъкстон".

В кратко съобщение на официалния сайт на църквата се посочва, че решението на ВКС означава, че църквата е регистрирана като религиозна институция според Закона за вероизподавенията.

"Тази регистрация премахва всички административни и законови пречки, които досега затрудняваха или възпрепятстваха Българската Православна Старостилна Църква да извършва своята дейност. Архиерейският Синод призовава всички клирици и пасоми на Църквата ни да благодарят на Бога за милостивия Му промисъл."

От Светия синод на БПЦ няма официален коментар по темата. 

Патриарх Даниил коментира вчера накратко решението на ВКС пред журналисти след храмовия празник на църквата "Св. Стефан" в Драгоман.

"Ние много добре знаем, че Църквата е една. Не може да има две, три, много църкви. Това разделение е печално", каза Даниил цитиран от Евроком. Той посоч и че Руската, Йерусалимската, Сръбската и Македонската църква са по стар стил, но признават и се намират в общение с Българската патриаршия.

CHF CHF 1 2.08156
GBP GBP 1 2.35364
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.32262
USD USD 1 1.8743