Всеки пети българин е с леки психични проблеми. 4% от населението е с тежки душевни разстройства

България 05.02.2025 11:06 Снимка: ДНЕС+

Всеки пети българин е с леки психични проблеми. 4% от населението е с тежки душевни разстройства

Психиатрична помощ на командно дишане или защо държавата е абдикирала от грижата за психичноболните?

Всеки пети българин е с леки психични проблеми. А около 4% от населението има тежки душевни разстройства. Така изглежда стряскащата статистика у нас. Психиатричните болници в България са 12, а леглата в тях са над 1 900. Освен това в страната функционират 12 центъра за психично здраве с около 1 000 легла. Места за лечение на психичноболни има и в специализираните клиники на 24 болници.

Здравните власти обаче нямат точни данни колко са душевноболните, защото специален регистър у нас няма, предава БНТ

А психиатри твърдят, че държавата е абдикирала от грижата за психичноболните. Програма за проследяване на лечението им в домашни условия няма. Кой следи дали спазват лекарските предписания?

След престой в болница психичноболните пациенти стават невидими за здравната система.

доц. Михаил Околийски-Дирекция "Психично здраве и превенция на зависимостите", НЦОЗА: "Човек, когато бъде изписан се разчита на това, че той ще продължи с приема на медикаменти, а много често това не се случва поради липсата на подобен тип проследяване. Тя трябва да бъде осигурена като част от лечебния процес".

д-р Мирослав Георгиев-психиатър: "Държавата е абдикирала от психичното здраве. Финансирането му е най-ниското в сравнение с всички останали медицински специалности. Леглата са крайно недостатъчни, специалистите намаляват. Възрастта на психиатрите в България е много висока".

Не достигат и психиатричните сестри. Психодиспаснери, в които се проследява състоянието на психично болните са закрити. Няма я и така наречената патронажна грижа.

д-р Мирослав Георгиев-психиатър: "Имахме патронажни сестри, които всеки месец посещаваха дома на пациента, за да се убедят в неготово състояние - да видят дали си е пил лекарствата и при нужда отново той се хоспитализираше. А в момента той дори и да иска близките трябва да чакат 2-3 седмици, за да се освободи легло в някоя от малкото психиатрии. На второ място тези психиатри са недофинансирани. Един психиатричен болен получава 30-35 лева на ден".

За реформа в психиатричната помощ се говори от години. Дори има написани програми, според които трябва да има мобилни психиатрични екипи, които да реагират в спешни ситуации.

д-р Мирослав Георгиев-психиатър: "Имаме прекрасни написани програми, които са само на хартия и никога не стигат до реализация".

доц. Михаил Околийски - Дирекция "Психично здраве и превенция на зависимостите", НЦОЗА: "Трябват спешни мерки по отношение на стандартите в психиатрията, подхода, финансирането и осигуряването на тези железни процедури, когато става дума за лечението на хора с тежка психична болест. Те трябва да получат адекватни грижи от добре финансирано лечение и след това да бъдат в контакт с психиатър, психично здравен професионалист".

За целта са необходими промени в законодателството.

CHF CHF 1 2.08156
GBP GBP 1 2.3511
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.26392
USD USD 1 1.89243