
България 13.03.2025 12:36 Снимка: ДНЕС+
Все повече хора, които нямат никакви алергии в семейството, отключват такива
Начинът на живот на съвременния човек стимулира клиничната изява на генетичното предразположение в алергична болест. Все повече хора, които нямат никакви алергии в семейството, отключват такива. Това каза проф. д-р Мария Стаевска – началник на Клиниката по алергология към Александровска болница и заместник-председател на Дружеството по алергология, в интервю за "Фокус".
Обикновено хората, които развиват алергии, са генетично предразположени. "Атопията се унаследява. Ако и двамата родители са атопици, вероятността и детето да е атопик е около 80%. Ако единият е с такава склонност, процентът е около 40“, обясни специалистът.
Характерен за сенната хрема е сърбежът в очите и в носа. "Това е придружено с водниста секреция от носа, кихане, сърбеж, зачервяване, сълзене от очите. Може да бъде сбъркано с вирусна инфекция, но там няма сърбеж. Това е нещото, което може да ни ориентиран, както и едновременното засягане на очите и носа“, посочи проф. Стаевска.
Най-разпространена е алергията към треви и плевели. В момента започват цъфтежите на семейство брезови – леска, елша и бреза.
"Все по-рано започват оплакванията. Пикът на брезовите видове е април, но има едно изместване и по-рано. Другата тенденция, която се наблюдава със затоплянето на климата, е, че идват тревни видове, които не са характерни за нашия район“, допълни специалистът.
Неалергичният ринит се наблюдава в големите градове, където има замърсяване на въздуха. Той се дължи на повишена неврогенна чувствителност на лигавицата към различни дразнещи фактори – фини прахови частици, миризми, прахове, омекотители, обясни проф. Стаевска.
Алергиите могат да бъдат потиснати със симптоматични лекарства и дори излекувани с имунотерапия.
"Имунотерапията е много ефективна. Освен инжекционната форма, която се прави често, има и орални таблетки, капки. Важно е пациентите да започнат есента, за да бъдат подготвени за сезона. Ако вече са започнали оплакванията е късно. Това е дълго, бавно лечение, но ефектът продължава седем-осем години след спирането. Няма друга терапия в нашата област, която да има ефект след спирането на лечение“, отбеляза специалистът.
Проф. Стаевска призова хората със симптоми на алергия задължително да се консултират с алерголог и да не прибягват до самолечение. "Пациентите трябва да посетят алерголог, за да получат най-доброто. Вече има съвременни препарати, които не предизвикват сънливост и намаление на екзекутивните функции. Има спрейове за нос, специални форми, които изолират лигавицата. Имаме и много очни препарати. За съжаление, част от пациентите самоволно или от лекари, които не са специалисти, получават примерно кортикостероидни депо инжекции – това е все едно с топ да стреляш по врабче. Вредно лекарство с много странични ефекти – за една сенна хрема е изключителна грешка“, подчерта тя.
Около 40% от пациентите със сенна хрема отключват и бронхиална астма. "Освен това могат да разширят много сезона. Хубаво е да се направи по-рано диагностика и по-рано да се стартира имунотерапията. Децата реагират много добре, когато са моносенсибилизирани“, допълни проф. Стаевска.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 21:35 Хороскоп за неделя, 20 юли 2025 г.
- 19:38 Експериментална иРНК разработка отваря пътя към универсална ваксина срещу рак
- 19:32 Повечето германци са против забрана на партия "Алтернатива за Германия", 27% я подкрепят
- 19:21 The Times: Ликвидираният от руски агенти полковник от СБУ е отговорен за саботажа на "Северен поток"
- 19:15 Пълен обрат - делото за малкия Адриан, малтретиран от пастрока си в Пловдив, тръгва отначало
- 19:11 Руските сили удариха украински военни заводи
- 19:06 Дисквалификация заради нередовни шпайкове: Саръбоюков няма да е част от финала в тройния скок
- 19:02 Вашингтон ускорява доставките на „Пейтриът“ за Украйна чрез Германия