България 16.03.2023 10:58 Снимка: ДНЕС+
Велкова: Ще се въведе еднократна солидарна вноска
Няма риск от фалит на държавата, валутният борд е в безопасност, посочи финансовият министър
„Ще предложим 10% увеличение на работната заплата. За да може това да се осигури при дефицит от 3%, се налага да бъдат предложени данъчни мерки, които да осигурят ресурс“, каза още Велкова.
„Ние предлагаме данък свръхпечалба за втората половина на 2023 година. Този данък се прилага в доста държави членки на ЕС. Не случайно наименованието е "данък свръхпечалба и солидарност", коментира тя.
Според Росица Велкова редовно правителство, подкрепено от парламентарно мнозинство, трябва да вземе решение дали да свие разходите.
„Това е политика, която не би следвало служебно правителство да предлага", заяви тя.
Финансовият министър смята, че плоският данък не трябва да се отменя, а въвеждането на прогресивен данък ще спадне събираемостта.
„Предлагаме намалените ДДС ставки да се запазят за брашното и хляба, както и за бебешките стоки. Това са ключови стоки. Да се възстановят на нормална ставка предлагаме намалените ДДС-та
при ресторантьорите, както и намаленият акциз при горивата и ел. енергията“, обясни Велкова.
От Министерството на финансите предлагат тези промени да влязат в сила от 1 юли 2023 г., ако бъдат приети от Народното събрание.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:25 За първи път в историята на Монако: Атентат срещу украински олигарх
- 22:29 Нова брутална катастрофа и километрично задръстване на АМ "Тракия"
- 21:52 Хороскоп за вторник, 30 юни 2026 г.
- 19:33 Русия въведе временна забрана за износ на бензин и керосин
- 19:25 Половинката на френски национал събра погледите по бански
- 19:17 Руските войски са създали важен плацдарм за по-нататъшни сражения в Украйна
- 19:10 Кейт Мидълтън изкачи 3-те най-високи върха на Великобритания
- 19:03 Мъж загина след инцидент с електрически велосипед в Русенско