България 09.09.2025 16:30 Снимка: ДНЕС+
Вдигане на възрастта за пенсиониране не се предвижда, уверява Хасан Адемов
Не се предвижда вдигане на възрастта за пенсиониране. Това заяви пред БНР депутатът от Алианса за права и свободи и член на Социалната комисия в НС Хасан Адемов.
Той посочи, че още през месец май бе приета Пътната карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. По думите му тя се базира на четири основополагащи документа.
Адемов поясни, че това са анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика, анализ на действащата пенсионна система с предложение за нейното усъвършенстване, годишният членски доклад на Осигурителния институт за 2024 година, както и проучване на обществените нагласи за актуализиране на пенсионната система.
Народният представител подчерта, че въпросните четири анализа са за постигане на дългосрочна финансова стабилност и устойчивост, както и ефективност на Националната система във връзка с демографските процеси, които протичат. Той посочи, че, за да се случи всичко това, на първо място трябва да се променят дефектите, които се показват както на първия, така и на втория стълб.
Адемов подчерта, че до увеличението на възрастта на пенсиониране няма да се пристъпва, защото в момента тече реформата за увеличаване на възрастта от 2015 година. До 2037 година трябва да се изравни възрастта за жените и мъжете и всички да се пенсионират на 65 години, каза още той.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:07 Тръмп в Давос: Путин прие да участва в Съвета за мир
- 09:59 Конфискуваха частично имуществото на Юлия Тимошенко, оставиха й личната сметка с милиони долари
- 09:52 Проф. Константинов: С машини за 55 млн. евро ще си разрушим изборната система
- 09:51 НАТО: Марк Рюте не е предлагал компромис със суверенитета на Гренландия в разговора си с Тръмп
- 09:47 Обилен снеговалеж затвори Троянския проход
- 09:44 Румен Радев: Готови сме и можем да претворим волята за промяна в дела
- 09:42 Жълт код за поледици в 3 области, валежите отслабват в четвъртък
- 09:37 Бивш енергиен шеф на "Укренерго" - Брехт, почина от токов удар