Васил Велев: България е в топ 3 по ръст на доходите в Европа

България 03.01.2024 10:51 Снимка: ДНЕС+

Васил Велев: България е в топ 3 по ръст на доходите в Европа

България е в топ 3 в Европа по ръст на доходите. Това заяви тази сутрин по Нова телевизия Васил Велев - Асоциация на индустриалния капитал в България.

Заплатите в България растат всяка година, включително и в кризисната 2009 г. Те ще продължат да се повишават и през 2024 г., категоричен е финансисът.

"За 2 от 10 предприятия равнищата ще се запазят, при 4 от 10 ще се увеличат, а 4 от 10 фирми очакват годината да бъде по-трудна", прогнозира той.

По думите му, ръстът на доходите ще бъде по-умерен. Той няма да е същият като през последните две години, но и инфлацията няма да е същата. Ръстът на средната работна заплата сериозно изпреварва инфлацията, подчерта Васил Велев. Наред с това експертът заяви, че той ще бъде за сметка на печалбите и инвестициите. 

Според него работната заплата трябва да се договаря по икономически дейности. Това е така, защото, например, за сектор "Облекло и текстил" 933 лв. е висока заплата, докато за IT сектора е ниска.

"Въпреки всичко България продължава да бъде на дъното по отношение на нивото на доходите в целия Европейски съюз", допълни Васил Велев.

В същото време от КНСБ останаха скептични към прогнозата, че увеличението на минималната работна заплата ще се отрази рязко върху доходите на хората. Според Тодор Капитанов - вицепрезидент на КНСБ трябва да има единна работна заплата за страната. Все пак той посочи, че работодателите са длъжни да увеличат доходите на служителите. В противен случай хората просто няма да работят.

Капитанов уточни, че изпреварването на ръста на доходите спрямо инфлацията е в резултат на инвестициите. Пикът на инфлацията беше през 2022 г., припомни вицепрезидентът на КНСБ.

Той подчерта, че много от секторите не са получили увеличение на възнагражденията - даде пример със земеделие и градски транспорт и части от здравеопазването.

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844