
Избрано 02.07.2025 18:33 Снимка: ДНЕС+
ДВ: Може ли една нова партия на Мъск да взриви политиката в САЩ
Най-богатият човек в света очевидно има идея за нов стартъп: политическа партия. Отношенията на Илон Мъск и Доналд Тръмп се влошават прогресивно - Мъск продължава публично да се противопоставя доста ожесточено на “големия красив закон” за данъците и държавните разходи.
Според милиардера този закон заличава цялата му работа във Вашингтон. Мъск дори заплаши републиканците, които гласуват в подкрепа на новия закон, че ще издигне свои кандидати срещу тях на междинните избори през 2026. Но другото му предупреждение е по-любопитно. Мъск заяви, че ако законът бъде приет, той веднага ще създаде своя партия, която “да даде на хората глас”.
Една истински конкурентна нова партия в САЩ може да сложи край на доминацията на демократи и републиканци. Либертарианската партия, основана през 1971 г., е третата най-голяма политическа формация в страната. Най-доброто представяне на партията на президентски избори бе през 2016 г., когато кандидатът й Гари Джонсън събра 3,27% от вота. Това все пак е много далеч от десетките милиони гласове, които са нужни, за да спечели някой президентския пост или дори губернаторска позиция. Зелената партия също съществува от години, но както и тези на либертарианците, кандидатите й не са представени в правителството.
Ангажимент с недоволството на хората, но и пари
Американската политическа система е изградена на принципа “победителят получава всичко” - кандидатът с най-много гласове печели. Това почти винаги е кандидат или на Републиканската, или на Демократическата партия. Има и други фактори, които усложняват потенциален успех на трета партия, смята Бернард Тамас, политолог от американския университет Валдоста.
Според Тамас за евентуална трета партия би било от фундаментално значение тя да се ангажира с недоволството на хората и да изгради движение оттам. “Един от най-големите проблеми на партиите, които са се появявали досега, е, че не се ангажират с това разочарование”, казва политологът. Вместо това тези партии са “с неясни послания и не се фокусират върху желанието за промяна”.
Привличането на обикновените хора е важно. Важни са обаче и парите. Партиите харчат милиарди долари за кампаниите на кандидатите си. Според OpenSecrets - портал за мониторинг на политическите дарения, близо 16 милиарда долара са вложени във всички кампании през 2024. Самият Мъск беше най-големият донор - той даде над 291 милиона долара, за да подкрепи републиканците във всички надпревари.
Тези средства спонсорират рекламните кампании и материалите, които достигат до хората и потенциално печелят подкрепата им. Това, разбира се, не гарантира победата на никой кандидат - демократите изхарчиха повече от републиканците през 2024 година. Но все пак този фактор е от голямо значение. “Трета партия никога няма да има достатъчно пари, за да се съревновава с Републиканската или Демократическата партия”, прогнозира Тамас.
Като пчела, която жили и после умира
Вместо да печелят представителство в изпълнителната власт, партиите извън двете големи в САЩ, могат да направят друго. Според политолога Тамас те са като пчели, които жилят, а после умират. “Появяват се бързо, издигат няколко кандидати в страната и причиняват големи проблеми поне за едната от двете големи партии”, обяснява Тамас. “Най-общо казано - отнемат им гласове”.
Т.нар. “ефект на прецакването” се изразява тъкмо в това - протестните кандидати създават отлив на гласове от идеологически сходни среди на големите партии. В някои случаи те привличат достатъчно подкрепа, за да свалят очаквания победител от първото място и да му отнемат победата.
Страхът от този ефект принуждава демократите и републиканците да променят политиките си, за да се харесат на гласоподавателите, които са склонни да гласуват за другите кандидати. Но дори най-успешните нови партии в САЩ издържат само около десет години. Когато станат твърде голяма заплаха, основните партии започват да им крадат посланията и идеологията”, обяснява Тамас.
Искат ли американците нова партия?
Не всички американци са доволни от това, което им се предлага политически. Рейтингът на Доналд Тръмп е лош - последните проучвания на социологическата агенция YouGov показват, че трима от всеки петима американци не одобряват президента. Проучване от 2022 г. на института “Пю” показа, че в американското общество има подкрепа за още партии в политическата система.
Това обаче не означава, че такава партия ще успее. Изследване от 2024 година показва, че гласоподаватели на Републиканската или Демократическата партия, които не са удовлетворени от онова, което партията им прави, е много малко вероятно да гласуват за кандидат от някоя центристка алтернативна партия.
Най-бързият път към успеха е посланията на такава партия да са пряко свързани с недоволството на хората от статуквото, смята политологът Тамас. Мъск може да вземе пример от движението “Борба с олигархията” на левите му опоненти Александрия Окасио-Кортес и Бърни Сандърс, които в момента обикалят страната. Или пък от оригиналното движение MAGA, което направи същото. “Това са добри примери. Те принуждават големите партии да отговорят на заплахата като заплашват кариерите на утвърдени политици”.
Матю Уорд Ейджъс, Дойче веле
Още по темата
![]() |
1 | 2.09628 |
![]() |
1 | 2.2729 |
![]() |
10 | 3.86215 |
![]() |
100 | 4.18394 |
![]() |
1 | 1.66383 |
Последни новини
- 00:38 Хороскоп за четвъртък, 3 юли 2025 г.
- 19:34 Принц Уилям е притеснен за съпругата на баща си. Камила не спирала да пие
- 19:25 23-ма поставени отпаднаха още в първия кръг на "Уимбълдън"
- 19:18 Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с близо 1000 чешми
- 19:18 Руските въоръжени сили изпращат бронирани влакове за снабдяване на армейски части в Донбас
- 19:11 В Северна Македония се обидиха на еврокомисаря Марта Кос
- 19:03 Зверев: Вече не изпитвам радост от живота, трябва ми терапевт
- 18:55 Пациентска организация: Има достатъчно пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но не се разпределят правилно