
България 23.06.2025 10:33 Снимка: ДНЕС+
Въпреки помощта на военните: Почина единият от алпинистите, пострадали при връх Двуглав
Част от скала се откъртва и 33-годишен мъж пада от около десет метра височина
Единият от тримата алпинисти, пострадали при връх Двуглав, е починал, съобщиха от Планинската спасителна служба към Българския Червен кръст (БЧК) на фейсбук страницата си.
От службата уточняват, че след като екипите им достигат до тримата мъже, констатират смъртта на най-тежко пострадалия. Другите двама са транспортирани до подножието на връх Двуглав, откъдето са откарани с военен хеликоптер до местността Меча поляна, комплекс Мальовица.
Сигналът за инцидента е получен към 18:10 ч. на 21 юни. По първоначална информация, трима туристи се изкачват по премката между връх Иглата и връх Двуглав, когато част от скала се откъртва и 33-годишен мъж пада от около десет метра височина. Той е с тежки наранявания, но е контактен. След това започва организация за провеждане на спасителна акция.
След като е събрана необходимата информация за степента на увреждания на пострадалия от ЦДП е взето решение да се потърси помощ по въздуха, тъй като мястото е отдалечено, а теренът - изключително труден. Искането е направено през системата на 112, Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП) и Център за спешна медицинска помощ по въздуха (ЦСМПВ).

От Авиационния оператор "България Хели Мед Сървиз" ЕАД е изпратен медицински хеликоптер, който успява преди да се стъмни да превози голяма част от планинските спасители и необходимото им оборудване до района на вр. Орловец. От там, въпреки настъпването на нощта, екипът се отправя към мястото на инцидента, което се намира в много сложен скален терен.„
Към 5.00 ч. на следващата сутрин към планинските спасители от отряд Самоков се присъединяват техни колеги от отрядите в Банско и София, които също са откарани, заедно със специализирано оборудване за провеждане на скална акция, от хеликоптер на "България Хели Мед Сървиз".

Тъй като теренът не позволява кацането на хеликоптер, е взето решение да бъде задействана процедурата през ГД ПБЗН - МВР и от авиобаза Крумово излита хеликоптер "Кугър" със задача да достигне, да евакуира с помощта на лебедка и да транспортира пострадалите и спасителите.

Междувременно всички екипи на планинските спасители достигат до тримата мъже, двама от които са в шок, но за съжаление констатират смъртта на най-тежко пострадалия. Те са транспортирани до подножието на вр. Двуглав, от където са откарани с военния хеликоптер до местността Меча поляна, комплекс Мальовица.

По-рано днес от Министерство на отбраната съобщиха, че екипаж от състава на 24-та авиационна база - с. Крумово, с хеликоптер AS 532 AL Cougar е изпълнил задача по медицинска евакуация на тежко пострадал алпинист и неговите спътници.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07846 |
![]() |
1 | 2.2556 |
![]() |
10 | 3.85583 |
![]() |
100 | 4.12653 |
![]() |
1 | 1.67911 |
Последни новини
- 14:41 Украинка удари полицай в „Златни пясъци“, задържаха я за хулиганство
- 14:37 Радев наложи вето върху разпоредби от промените в Закона за държавната собственост
- 14:33 Синер със закъсняло признание: Имах късмет срещу Григор на "Уимбълдън"
- 14:26 Официално: Бойко Величков е новият спортен директор на ЦСКА
- 14:18 Потребителската кошница поскъпва с 1 лев за седмица
- 14:09 82-годишна баба стана жертва на телефонна измама
- 14:01 Пиян 16-годишен си спретна гонка с полицията, помете 3 коли и бордюр
- 13:53 Духовият оркестър на ВМС с безплатен концерт във Варна тази вечер