Увеличават часовете по математика и български

България 24.07.2025 11:10 Снимка: ДНЕС+

Увеличават часовете по математика и български

Намаляват часовете за профилирана подготовка и чужди езици. Няма да се добавя нов материал

Повече часове по основни общообразователни предмети, но без разширяване на учебния материал, предложи Министерството на образованието и науката (МОН). По математика часовете ще се увеличат с 25%, а по български език и литература - с 12%. В първия гимназиален етап ще се увеличат и часовете по природни науки с 22%, по география и икономика с 11%, както и по история и цивилизации със 7%. “Така ще се осигури повече време за упражнения, затвърждаване и развитие на критическо мислене”, каза просветният министър Красимир Вълчев, който представи предложенията.

Министърът на образованието Красимир Вълчев каза, че промените целят повече време за упражнения, затвърждаване и развитие на критическо мислене на учениците.

“Няма да увеличаваме учебното съдържание, ще оптимизираме програмите за профилирана подготовка”, посочи министърът и уточни, че добавяне на съдържание ще има само в в гражданското образование, което ще обхване теми като здравно образование, права и задължения при първо работно място, социално и здравно осигуряване, както и основи на публичните финанси.

“Искаме да разширим темите за здравно образование в 10 и 11 клас”, посочи още министър Вълчев.

Запазва се структурата, при която общообразователната подготовка приключва в Х клас, а в последните две години учениците се насочват към профилирани дисциплини. В същото време се предлага намаляване на броя часове за профилирана и професионална подготовка в XI и XII клас с 20 на сто, с цел облекчаване на учебното съдържание и намаляване на научната му сложност.

Сред другите промени е възстановяване на обучението по ключови предмети в VIII клас за паралелки с интензивно изучаване на чужд език. Така ще се постигне по-добър баланс в натоварването в рамките на гимназиалния етап. Интензивно чуждоезиково обучение ще се предлага само там, където след това ще има преподаване на предмети на съответния език. В останалите случаи езикът ще се изучава разширено или базово.

“Последните две реформи в учебния план бяха именно в тази посока - увеличаване на чуждоезиковата и профилираната подготовка за сметка на общообразователната. В резултат на това днес българските ученици се справят доста по-добре с чуждите езици в сравнение с преди 25 години и много по-лошо с математиката и природните науки”, каза министър Вълчев.

Въвеждането на промените е планирано поетапно - от учебната 2026/2027 г. ще обхваща VIII клас, през 2027/2028 г. ще обхване VIII, IX и XI клас, а от 2028/2029 г. - всички гимназиални ученици.

От предстоящата учебна година се предвижда и обновяване на националното външно оценяване (НВО). В тестовете по математика за VII и X клас ще бъдат включени задачи, свързани с природните науки - биология, химия, физика и география. Те ще се решават с прилагане на математически знания, което цели развиване на междупредметни връзки и практически умения. Изпитното време ще се увеличи - с 15 минути за VII клас (до 180 мин.) и с 30 минути за X клас (до 120 мин.).

“Целта не е да затрудняваме учениците, а да ги подготвим за реалния живот. Задачите ще бъдат свързани с практически ситуации, без тежки теоретични формулировки”, увери министър Вълчев.

Край на разпокъсаните учебни седмици

Ваканциите вече ще са в блок

“Ваканция” ще е период от минимум три неучебни дни.

Министерството на образованието и науката предлага нов график на учебното време, който да сложи край на кратките почивки по средата на седмицата. В проекта, публикуван за обществено обсъждане, ваканциите около празниците и междусрочният отдих са планирани така, че да осигурят цели блокове за почивка, без да прекъсват учебните дни с изолирани неучебни сряди или четвъртъци.

По новото предложение, есенната ваканция около 1 ноември ще бъде четири последователни дни - от 31 октомври до 3 ноември включително. Междусрочната ваканция също ще бъде цяла серия от дни - от 31 януари до 2 февруари. По този начин се избягва досегашната практика учениците да имат само един почивен ден насред учебната седмица.

Коледната ваканция ще започне на 24 декември и ще продължи до 4 януари включително. Неучебните дни през пролетта за учениците от първи до единадесети клас ще бъдат от 4 до 13 април, а за зрелостниците - от 8 до 13 април.

В графика е предвидено и още едно удобно “сливане” - 2 март (понеделник) ще бъде неучебен, което заедно с Националния празник 3 март ще оформи четири почивни дни - от 28 февруари до 3 март.

По предложение на директори на училища, за да се осигури равен достъп до учебни часове, дните на матурите и националните външни оценявания също ще бъдат неучебни за всички ученици - 17 и 19 юни.

От МОН припомнят, че благодарение на приети промени в Наредбата за организацията на учебното време, вече е възможно по-гъвкаво и ефективно разпределение на ваканциите. Подготвят се и нови промени, с които ще се регламентира, че за да се нарича даден период “ваканция”, в него трябва да има поне три последователни неучебни дни.

Целта на нововъведенията е ясна: повече пълноценна почивка и по-малко разпокъсано учене - в полза както на учениците, така и на техните учители.

Учители приветстват допълнителните часове

Учениците се плашат от математиката

Светлана Василева, Труд news, Благоевград

В Благоевград учениците масово не одобряват допълнителните часове за изучаване на математика. Повечето средношколци признават, че се страхуват от този предмет, защото имат много пропуски през годините. Според тях нововъведенията означават, че ще се плаща и за частни уроци по математика. Досега те са учили по два часа седмично математика, не са наблягали на този предмет, защото са нямали матура. Но нововъведенията на МОН променят коренно стратегията им за учене.

Учителите са на другата страна, те приветстват повечето часове по математика. Според тях като цяло знанията на учениците по този предмет са доста символични, това показват и оценките от външното оценяване, където над 50% показват лоши познания. В Благоевградска област няма недостиг на учителски кадри, точно обратното. Тези дни на конкурс за три учителски места се явиха 35 кандидати. Същото е и при конкурсите за директори, където за 15 места се конкурираха 23 кандидати.

Ангел Гушев, директор на ПМГ “Васил Друмев” във Велико Търново, пред “Труд news”: Промените са полезни, макар и малко закъснели

Веселина Ангелова, Труд news, Велико Търново

Промените са полезни, макар и малко позакъснели. Специално в математическите гимназии тези реформи са добра стъпка, защото в момента профилираните ни паралелки са с интензивно изучаване на чужд език, което означава 18 часа седмично. От тази година професионалните паралелки ги направихме с разширено изучаване, за да върнем всички предмети като история, география, физика, химия, биология в осми клас, защото се получава една голяма дупка и компресирано изучаване само в девети и десети клас и това е добър вариант. Всички знаем, че в 7 клас, учениците са насочени само и единствено в българския и математиката, за да могат успешно да си издържат външното оценяване. Така намаляването на броя на часовете по чужд език в 8 клас - от 18 на 13 или от интензивно към разширено обучение, е една добра стъпка. Така ще има по-плавно изучаване на всички тези предмети, защото в девети клас на учениците им се налага да правят начален преговор. Относно изучаването на математика и природни науки, сериозният проблем не е от вчера и той ще бъде в обезпечаването на всички училища с добри преподаватели по тези дисциплини.

Във Варненско: Най-дефицитни са учителите по химия и физика

Даниела Фархи, Труд news, Варна

Д-р Ирена Радева, директор на РУО-Варна Училищата във Варна и региона са обявили над 80 вакантни места за преподаватели, като все още не всички са обявили нуждите си от кадри за следващата учебна година. Най-отчетлив дефицит има на учители по природни науки - химия и физика, търсят се и такива по математика и български език, каза пред “Труд news” директорът на РУО-Варна д-р Ирена Радева. Според нея липсата на учители по информатика и чужди езици е преодоляна, тъй като доста бивши преподаватели отново се връщали в училищата, а хора с подходяща специалност също подавали молби след завършването на съответната квалификационна програма.

Предстоящото увеличаване на часовете по базови предмети няма да доведе до кадрова криза, тъй като реформата ще върви поетапно и в рамките на 4-5 години ще има време за подготовка на учителите, смята Радева. Тя отчете, че има сериозна конкуренция при конкурсите за директори на 12 училища във Варна и други 15 - в областта. Само за три учебни заведения в малки селища процедурата е спряна поради липсата на кандидати.

Трябва да има време програмата да се затвърди

В Бургас настояват за повече часове и по БЕЛ

Мария Кехайова, Труд news, Бургас

Учителското съсловие в Бургас одобрява увеличаването на учебните часове по математика и природни науки. Според повечето преподаватели и родители обаче, обучението по БЕЛ също трябва да се застъпи повече. Задължително е учениците да знаят българските автори и произведения, а много често часовете не достигат, за да се вземе и затвърди материалът, смятат те. Часовете по БЕЛ трябва да са повече и защото много от произведенията са трудни и отдалечени по време от сегашните деца.

Нужни са часове наред за да им се обясни, да усетят епохата, народопсихологията и особеностите на времето, в което са писани. В Бургас има хроничен дефицит за учители по математика и физика. Търсят се още преподаватели по БЕЛ, особено в гимназиите, както и по информатика и природни науки. Търсят се, макар и по-малко, учители по английйски език./"Труд"

CHF CHF 1 2.09381
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85689
TRY TRY 100 4.11016
USD USD 1 1.66369