ЦИК казва може ли избори 2 в 1, а после от партиите - датата

България 18.08.2021 09:32 Снимка: ДНЕС+

ЦИК казва може ли избори 2 в 1, а после от партиите - датата

От октомври до декември са били 6-те вота за президент. Ще е за първи път, ако се избират и депутати на тях

Централната избирателна комисия да изясни дали технически е възможно да се правят избори 2 в 1 - президентски и парламентарни. След това партиите ще дадат и дата за вота. Това е предложение от “Демократична България”, направено на председателски съвет в парламента.

Ива Митева настойчиво от 2 седмици подканя политическите сили за подобно решение, а в понеделник почти ултимативно го повтори при президента Румен Радев. Партиите обаче не са стигнали до консенсус за дата, обясниха участници в заседанието.

“Проведохме неангажираща предварителна дискусия. И тъй като се повдигнаха въпроси с машините и евентуално как биха могли да се използват при избори 2 в 1, нашето предложение беше да поканим първо председателката на ЦИК и да изясним технологичните въпроси, след което вече да преценим възможностите. Това ще организира Ива Митева и по-скоро така завърши дискусията”, обясни за “24 часа” Христо Иванов.

Според лидера на “Да, България” е въпрос на обстоятелства дали ще може да има избори 2 в 1.

“Ако колегите от ИТН упорстват и отказват правителство с третия мандат, отиваме на избори. Ако е така, ми е трудно да си го представя да не са 2 в 1. Трябва да е ясно, че този тип избори, президентски и парламентарни, не са обединявани в българската история и много трудно може да се прогнозира как ще протекат”, предупреди Иванов и напомни, че това пък ще са трети избори за парламент в рамките на няколко месеца, задава се и нова COVID и мигрантска вълна.

Според Христо Иванов е имало желание за правителство с третия мандат заради тази трудна ситуация, но с дата вторник от “Има такъв народ” май твърдо били на позиция “избори”.

От ДПС, БСП, ГЕРБ и ИБГНИ обясниха, че тепърва ще обсъждат датите за президентския вот на заседания на ръководствата си./24 часа

Ето и на какви дати са се провеждали президентските избори преди избирането на Радев на 13 ноември 2016 г.:

1992 г.: 12 януари, балотаж - 19 януари

1996 г.: 27 октомври, балотаж - 3 ноември

2001 г.: 11 ноември, балотаж - 8 ноември

2005 г.: 22 октомври, балотаж - 29 октомври

2011 г.: 23 октомври, балотаж 30 октомври

2011 г.: 6 ноември, балотаж 13 ноември

CHF CHF 1 2.10599
GBP GBP 1 2.24061
RON RON 10 3.84295
TRY TRY 100 3.87452
USD USD 1 1.65945