България 20.10.2021 15:52 Снимка: ДНЕС+
Студентските съвети искат гратисен период за ваксинация преди въвеждането на сертификат
Въвеждането на „зелен“ сертификат от утре като условие за присъствено обучение на студентите е прибързано, коментираха пред БНР от Националното представителство на студентските съвети.
Оттам смятат, че е било редно да бъде даден гратисен период от един месец, в който студентите, преподавателите и обслужващия персонал да се ваксинират, за да получат документа.
От Студентските съвети са притеснени, че за да получат зелен сертификат, преподаватели, обслужващ персонал и студенти трябва да имат завършен имунизационен цикъл, което изисква време, а заповедта за сертификатите влиза в сила още утре.
Предвид твърде ниския процент на ваксинация в системата, резултатът ще е преминаване на всички почти висши училища в онлайн среда от утре, смята Даниел Парушев, председател на съветите: „Което със сигурност няма да е добре за системата на висшето образование, а със сигурност и сред студентската общност, защото студентите няма да бъдат подготвени след две, четири, пет години, когато трябва да завърши тяхното обучение на пазара на труда“. Според Парушев, студентите трябва да имат право на присъствено обучение и с доказване на антитела срещу Covid:
„Много студенти и преподаватели взимаха тестовете си от аптеките, те имат в момента антитела, официалната статистика обаче не ги засича“.
Предстои извънредна среща на студентските съвети днес, по време на която ще бъдат обсъдени зелените сертификати. Според резултати от анкети сред студентите, имунизирани срещу коронавирус са между 20 и 30 на сто от тях. /tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:57 Хороскоп за петък, 2 януари 2026 г.
- 19:37 Реал загуби Мбапе за мачовете за Суперкупата
- 19:27 Проклятието на “Злосторница”: Как актьорският състав е помрачен от скандали
- 19:16 Предложение от МВР за промяна в издаването на шофьорски книжки
- 19:05 В сила са нови такси за издаване на лични документи
- 18:53 В магазините връщат в левове, половината банкомати не работят
- 18:41 Във Варна през новата година ще се плаща по 0,51 евро за паркиране в синя и зелена зона
- 18:30 Еврото е валидно, без значение дали е от българското или от друга страна