България 17.01.2025 11:25 Снимка: ДНЕС+
Станислав Балабанов : За ИТН коалиционното споразумение е "огромен компромис"
Гаранцията, че в правителството няма хора на Делян Пеевски е подкрепата на ДПС-ДПС на Ахмед Доган. Това заяви Станислав Балабанов, депутат от ИТН, пред Нова телевизия по участието на партията в редовния кабинет с премиер Росен Желязков.
По думите му, ако има влияние на Пеевски в правителството, гаранцията е ДПС-ДПС, които ако видят такова нещо, могат да свалят това правителство. Припомняме, че вчера и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни по по-добър начин подкрепата на хората на Ахмед Доган.
Балабанов коментира и думите на лидера на партията Слави Трифоново от 2020 година, когато заяви, че той никога не би се коалирал с Бойко Борисов. Балабанов обясни, че трябвало да се гледат събитията, които са случвали тогава, а именно големите протести, но оттогава са се минали пет години, имало е избори пет пъти. И през това Делян Пеевски е станал неконтролируем, отделно държавата е във финансов колапс, аргументира Станислав Балабанов решението на ИТН да влезе в коалиция с ГЕРБ, БСП и Ахмед Доган, срещу които и бяха и протестите през 2020 година.
За ИТН това коалиционно споразумение е "огромен компромис", но по-добре е било така, отколкото нови избори и Ново начало в правителството, каза още Балабанов и добави, че формацията на Трифонов не подкрепя Бойко Борисов за премиер, но гласовете на хората през последните няколко парламентарни избора показали кой е първа политическа сила - ГЕРБ.
Народният представител засегнат и темата за това защо ДБ са се оттеглили от изборите. По думите му седмици са изгубили с ДБ и е станало така, че голяма част от техните искания са поставен в декларацията и обясни, че ИТН са поискали да се разшири списъка с имената с влияние в съдебната система - искали са освен Делян Пеевски, в този списък да влязат и Асен Василев и Иво Прокопиев.
На преговорите, когато е коментирано името на Росен Желязков като премиер, ДБ са казали, че той не отговарял на интегритета им. Тогава Балабанов ги бил попитал дали ДБ са имали право да се съгласяват и кой е техния лидер, преговорния екип на партията е отговорила така: "Ние имаме право да се съгласяване, но трябва да питаме Асен Василев от ПП", по думте на Балабанов и добави, че ДБ са нямали имена с равно отдалечен премиер.
Балабанов обвини Асен Василев за дупката от 18 млрд. лв. в бюджета, като каза, че това се дължи на неговите кражби, докато е бил финансов министър.
ИТН са "за" България да влезе в еврозоната, но когато е готова - с тази дупка от 18 млрд. лв. по-скоро не е готова, изтъкна още Станислав Балабанов. А решенията на ИТН за финансовия фалит на държавата тепърва ще се обсъждат, стана още ясно от думите на депутата, но ИТН не са "за" вдигането на данъците.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08222 |
GBP | 1 | 2.35257 |
RON | 10 | 3.92982 |
TRY | 100 | 5.29006 |
USD | 1 | 1.90367 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за вторник, 4 февруари 2025 г.
- 19:30 Тръмп спря митата за Мексико за един месец след споразумение за границата
- 19:18 В руските училища вече посвещават часове на загиналите на фронта в Украйна
- 19:10 1 на 80 000: Лекари от три болници спасиха бебе на 20 дни с вродена аномалия на хранопровода
- 18:59 Тръмп: Европейските стоки много скоро ще бъдат обложени с мита
- 18:49 Подпалвачът от Солинген се призна за виновен
- 18:39 Испанските власти издирват 13-годишно българче
- 18:29 Мирослав Ненков: Ботоксът е една от най-мощните отрови, познати на човека