България 20.11.2025 12:48 Снимка: ДНЕС+
Спряха опасни храни за европейския пазар - кисели краставички с парацетамол и риба с живак
Системата за бързо предупреждение на Европейския съюз отчита нотификации за рискови храни, но това не означава, че продуктите достигат до потребителите. Това заяви в "Денят започва" инж. Светлана Савова, главен експерт към Центъра за оценка на риска по хранителната верига.
"Това е система за превенция. Тя не отразява опасни храни, а активността на контрола", обясни Савова и допълни, че често се създава излишен страх в обществото, базиран на частично отразена или подвеждаща информация.
Повод е появилата се информация за корнишони с опасни вещества. По думите на Савова продуктът е с произход Индия, засечен е в Словения и не е стигнал до потребителя, тъй като е насочен за унищожаване. Експертът подчерта, че именно това е предимството на системата – своевременно предотвратяване на риска.
През октомври в платформата за бързо предупреждение са подадени 528 нотификации.
"Те растат не защото растат опасните храни, а защото в миналото нямаше методи да бъдат откривани опасности", уточни Савова.
Според нея съвременните лаборатории разполагат с по-прецизна апаратура и понижени граници за откриване на замърсители.
"Основните патогени са салмонела и ешерихия коли. Това не са нарочни действия, а въпрос на хигиена при производството", обясни тя и подчерта, че системата работи превантивно за защита на потребителите.
Светлана Савова посъветва хората да бъдат информирани и критични към покупките си, но без да изпадат в паника.
"Колкото повече нотификации виждате, толкова по-добър е контролът", заяви още тя.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:19 Еврокомисарят по отбраната предупреди: ЕС може да пострада от ракетни удари от Иран и Русия
- 18:12 ЕС отпуска близо половин милиард евро помощ за страните от Близкия изток
- 18:05 Русия глоби Telegram заради непремахнато забранено съдържание
- 17:38 Зaщo eвpoпeйcĸитe пpaвилa зa oтпaдъцитe ca дaлeч oт пълнo въвeждaнe в Бългapия
- 17:29 Рекорд: Руският петрол наближи $100 за барел
- 17:20 Заради ракетния обстрел: Болница в Йерусалим лекува десетки пациенти под земята
- 17:11 Николай Рашков: Ако оставим транспортния бранш да падне, ще бъде пагубно за цялата ни икономика
- 17:02 Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско (СНИМКА)