
България 15.05.2025 08:39 Снимка: ДНЕС+
София втори ден без градски транспорт, Терзиев ще благоволи да говори с шофьорите чак следобед
София осъмна без градски транспорт за втори пореден ден заради протеста на служителите в общинските предприятия „Столичен автотранспорт“ и „Столичен електротранспорт", включително шофьори, ватмани, механици и хигиенисти. Тяхното искане е за поетапно увеличение на заплатите: с 400 лева през тази година, 500 лева през следващата и 600 лева през 2027 година. Кметът на София Васил Терзиев вчера им обясни, че дава 100 лв. и ще търси вариант да се дават бонуси.
Той обаче няма да изпълни искането на синдикатите за среща тази сутрин и ще говори с тях едва след 14 часа,
Очаква се днес да бъдат блокирани всички депа на Градския транспорт. Тролейбуси и автобуси няма да излязат.
15 май ще бъде учебен ден. Причината е, че до 18.00 часа на 14 май не е постъпило официално искане за протеста – нещо, което не се и очакваше, защото той приключи в 12 часа вчера и премина в гражданско неподчинение. Столична община призова директорите на училища да проявят разбиране към закъсняващите ученици.
Метрото в София ще продължи да работи и ще се движи по график и през следващите дни, съобщиха от „Метрополитен“ ЕАД.
От Министерство на финансите бяха категорични, че Столична община има ресурс, който може да разпредели за заплати, но кметът и екипът му са категорични, че МФ разпространява невярна информация за бюджета на София и финансирането на Градския транспорт.
От финансовото ведомство категорично отхвърлиха тези обвинения и посочиха, че Столична община разполага с достатъчно средства, за да реши проблема със заплатите на стачкуващите шофьори. По данни на МФ Столична община разполага с 637,6 млн. лв. по сметките си към 31 март 2025 г.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08289 |
![]() |
1 | 2.32422 |
![]() |
10 | 3.83173 |
![]() |
100 | 4.50081 |
![]() |
1 | 1.7441 |
Последни новини
- 16:06 София на прага нова криза – осем района може да останат непочистени заради дългове на общината
- 16:03 Иван Кирилов, КТ "Подкрепа": Подготвя се стачка, за да се спре и метрото в София от утре
- 15:57 Средната брутна заплата в България е 2556 лв., в обществения сектор заплатите са скочили с 9.2%
- 15:54 Димитър Вучев, ГЕРБ-СДС, нападна "Спаси София": Васил Терзиев "бере плодовете на спасението"
- 15:47 Проблем в мрежата спря спешните телефони на софийското метро
- 15:39 В петък протестиращите спират и метрото, София ще е под пълна блокада
- 15:31 Ивайло Мирчев: Отговорността за сделката с „Боташ“ е на Радев, не на Златева
- 15:24 Атанас Атанасов: Скандалите водят директно към Радев