България 12.11.2025 15:46 Снимка: ДНЕС+
СО разреши основния ремонт на рушащата се историческа сграда на Народното събрание
Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) към Столичната община даде зелена светлина за основен ремонт на историческата сграда на Народното събрание, съобщи в профила си във Фейсбук кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков.
Само преди седмица той предупреди, че старата сграда на парламента на площад "Народно събрание" се руши. "Констатирали сме подкожушена и обрушена мазилка, напукани стени, цокъл с интензивни видими петна от влага, дефектирали фуги около гранитните облицовъчни плочи, рушащи се фризове, теч на ръждива вода от декоративната метална ограда и др.", написа тогава районният кмет.
Днес Трайков уточни, че от НАГ са му изпратили издадената от тях виза за проектиране на основен ремонт, възстановяване, реставрация и подобряване на функционалността на историческата сграда на Народното събрание.
В документа е посочено, че при извършване на гореописаните дейности не се допуска промяна на кота корниз, на кота бѝло, на наклона на покрива и други намеси с цел промяна на външния обем на сградата. Преди одобряване на инвестиционния проект обаче визата трябва да се съгласува от Министерството на културата, е посочено в документа от НАГ.
"Избягвайте да минавате под стрехите на Народното събрание", предупреди кметът на район "Средец".
Сградата на Народното събрание е била една от първите обществени сгради, построени в следосвобожденския период. През февруари 1884 г. Министерският съвет, ръководен от Петко Каравелов, взема решение за нейното изграждане и до края на годината сградата е завършена.
Проектът е възложен на виенския архитект от славянски произход - Константин Йованович, който учи в Австрия и Швейцария и проектира сградата на сръбския парламент в Белград. Северното фоайе е част от триетажен павилион, проектиран от архитекта Пенчо Койчев по време на последното обновяване на сградата, започнало през 1925 г. и завършено три години по-късно. Сградата е разширена до северната страна с отделен вход, просторно фоайе, впечатляващи колони, триетажно стълбище, офис помещения и библиотека. И все пак, духът на старата част е напълно запазен.
Сградата на българския парламент е построена и декорирана в неоренесансов стил. Обявена е за исторически, архитектурен и културен паметник с национално значение. Над южния вход е разположено мотото "Съединението прави силата".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:58 Чудо в бедствието: 32 часа след труса извадиха от отломките оцеляло новородено (видео)
- 09:53 Меси резерва, но вкара на Йордания
- 09:47 Инспектори на Агенцията по храните спряха 5 тона храни с изтекъл срок на годност
- 09:36 Земетресение с магнитуд 5,9 разтърси Пакистан и Афганистан
- 09:26 Първи мераклия: Николай Ненчев обяви номинацията си за президент
- 09:15 Роберт Фицо: Словакия няма да подкрепи нов заем за Украйна на срещата на върха на НАТО
- 09:05 Петков към Радев: Бизнесмени хиени искат да си върнат предизборна инвестиция за 6 месеца
- 08:53 Горанов: Гюров - кандидат президент! Няма как да накараме нашите избиратели да гласуват за него