България 26.09.2022 19:18 Снимка: ДНЕС+
Служебният кабинет: Договорихме трети мост над Дунав; Според Петков – той беше договорил пет
България и Румъния се договориха за трети мост над река Дунав. Инфраструктурното съоръжение ще бъде изградено при Русе - Гюргево. За целта ще бъде подписано споразумение между двете държави. В друг документ те ще регламентират ангажиментите на двете държави за изпълнението на проекта Fast Danube и създаването на съвместно дружество за управление на дейностите по проекта. За това се договориха вицепремиерите на двете страни Христо Алексиев и Сорин Гриндияну на среща в Букурещ, съобщиха от Министерството на транспорта.
Заместник-министър председателят Алексиев е в румънската столица като ръководител на българската делегация в Конференцията на пълномощните представители на Международния съюз по далекосъобщения към ООН.
Двете споразумения с ясни задачи и конкретни срокове за изпълнение на различните етапи ще бъдат подписани в най-скоро време.
Христо Алексиев и Сорин Гриндияну бяха категорични, че строителството на нови мостове, удълбочаването на Дунав, фериботната свързаност и подобреното преминаване през граничните пунктове, трябва да бъдат разглеждани като един общ стратегически приоритет с няколко проекта в него.
Вицепремиерът Алексиев постави пред своя колега и въпроса за модернизацията на жп участъка Крайова – Калафат, който е продължение на жп линията от Дунав мост 2 в румънска територия.
В средата на октомври двамата вицепремиери планират обща среща в Брюксел, на която ще представят заедно проект за финансиране на следващата фаза от Fast Danube и Дунав мост 3.
Христо Алексиев и Сорин Гриндияну потвърдиха желанието си, успоредно с постигнатото споразумение за Дунав мост 3 да работят и по останалите проекти за изграждане на мостове между двете държави, съгласно подписаното споразумение от 2019 г.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:37 Иран твърди, че Израел подготвя атака в "стил 11 септември" срещу Бурдж Халифа
- 12:29 Какви са скритите послания в листите за предсрочните избори
- 12:21 Д-р Янко Станев към социалните работници: Мисията ви е кауза, която променя живота на хиляди
- 12:21 Убиецът на 11-годишната Никол в асансьор в Бургас, е наръгал 25-годишна жена
- 12:13 Апелативният съд върна за ново разглеждане делото за предсрочно освобождаване на Брендо
- 12:06 Bild: Разкол в Белия дом заради войната в Иран - изостря се конфликтът Рубио - Ванс
- 12:03 АП: Али Лариджани е убит при израелски удар в Иран
- 11:58 Ливанско издание: Тръмп е в безизходица във войната с Иран. Ще го спаси ли Путин?