Сирене от мляко или мляко с вода - каква попара ядем

България 23.09.2020 10:38 Снимка: ДНЕС+

Сирене от мляко или мляко с вода - каква попара ядем

Всички знаем, че палмовото масло е една от най – влаганите и най –вредни съставки в храните. Напослдък, все по – често се питаме ядем ли сирене от мляко? Отговорът може да ни дадат само производителите и лабораториите. Дребният потребител, който пазари от магазина, едва ли може на място да различи качественото сирене от имитиращия продукт само по цвета и твърдостта на продукта.

От „Активни потребители“ коментираха, че новият начин за нелоялна търговска практика е влагането не на палмово масло, а на вода. Или с други думи казано, търси се нов начин за постигане на по – ниска производствена цена, за сметка на качеството. Но защо производителите добавят вода в сиренето. Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.

От организацията са направили проучване за определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. Резултите показват, че от 30 български фирми, 16 мамят с високо съдарбжание на вода. Съгласно БДС в саламуреното сирене трябва да има до 54% вода. Тази стойност не е измислена, а е резултат на продължителен опит в индустрията. Ако се спазва класическата технология в сиренето би трябвало да остава 54% или по-малко вода. Когато продукта не е съобразен с този стандарт, може да се допускат известни отклонения в процеса на производство, като 8% толеранс. При водно съдържание над 70% има драстично отклонение от класическата технология. Или казано по-друг начин, продуктите с вода над 70% не можем да наречем сирене и не би трябвало да се етикират и продават като сирене!

От Асоциацията вече са изпратили предложение до министерството на земеделието да се добави нов показател в наредбата на имитиращите продукти, който да обозначава и съдържанието на вода. Друг проблем е, че освен водата, върху етикетите на продуктите трябва да бъдат коректно изписани точните съставки и помощни вещества, защото има много хора с алергии и непоносимости. Специалистите съветват по възможност да избягваме промоционалните оферти и да се доверяваме на вече фирми, чиито продукти многократно сме ползвали.

Антония Димитрова

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447