
България 19.05.2025 08:31 Снимка: ДНЕС+
Шести ден без градски транспорт в София. Предстоят и матури. Ще има ли развръзка?
Днес е шестият ден на протест на работещите в наземния столичен градски транспорт. Кметът Васил Терзиев покани в 08.00 часа синдикалистите на разговори, но с условие транспортът да заработи.
Преговорната група от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ обяви, че ще бъде пред сградата на Столичната община в очакване диалогът да продължи.
Исканията на служителите са за увеличение на заплатите с 400 лева от 1-ви март, осигуряване на санитарни помещения, работно униформено облекло, повишаване на режийните разноски за храна от 15 на 20 лева.
За шести ден в София няма да се движи наземният градски транспорт, заради гражданско неподчинение на работещите в дружествата Столичен автотранспорт и Столичен електротранспорт. Хората могат да използват метрото, което ще предоставя услуга с допълнителни влакове и намалени интервали на движение.
Не е ясно дали кметът Васил Терзиев ще се срещне със синдикатите от градския транспорт, след като няколко пъти отправи устни покани за разговор, но при условие, че вдигнат блокадата.
В неделя Терзиев потвърди, че среща със синдикатите ще има, но само при условие, че градският транспорт започне да се движи.
Той отново отхвърли исканията за твърда сума върху заплатите на всички 7000 работещи в дружествата и обясни, че предложението му би увеличило възнагражденията на водачите и сервизните работници в авто- и електротранспорта с 500-600 лева.
"Аз смятам, че то би решило ефективно проблема, който ние имаме с водачи и със сервизни работници точно в тези две дружества, без това нещо да доведе до ненормални разходи, които никой не казва как може да бъдат покрити".
Работещите в наземния транспорт продължават с блокадата, докато не бъдат изпълнени исканията им за ръст на заплатите с 300 лева, обясни Иван Кирилов от КТ "Подкрепа".
По повод условието за среща, поставено от кмета, синдикалистът заяви:
"Очевидно е решил, че се намира в позиция, в която може да постави условия и че неговото его е над работническата сила и той може би не знае дали ще има среща".
Въпреки липсата на официална покана за среща в Столичната община, от КНСБ обявиха, че тяхната преговорна група ще бъде пред сградата на общината малко преди 8 сутринта, в очакване диалогът да продължи.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26763 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.17071 |
![]() |
1 | 1.66213 |
Последни новини
- 09:33 Любомир Каримански: Хората трябва да са спокойни, че ще могат да обменят левовете в евро
- 09:23 Правата на търговците и купувачите: Как можем да се борим със спекулата?
- 09:12 Показаха имение на фамилията на Рустем Умеров в САЩ - къща с басейн във Флорида
- 09:02 Руските въоръжени сили унищожиха две пускови установки Patriot
- 08:50 BlackRock се отказа от Украйна – спря търсенето на 15 млрд. долара помощ
- 08:39 Макс Верстапен отвя местните любимци за полпозишън на "Силвърстоун"
- 08:28 Румен Спецов: Обещал съм НАП да направи всичко възможно за изпълнение на плана по събираемостта
- 20:55 Хороскоп за неделя, 6 юли 2025 г.