България 05.10.2025 14:54 Снимка: ДНЕС+
Съюзът на съдиите призова Сарафов да подаде незабавна оставка
Съюзът на съдиите разпространи позиция, в която се казва, че единствената възможност пред Борислав Сарафов е да подаде незабавна оставка. В противен случай компетентните държавни органи следва да упражнят своите правомощия по Конституция, за да предизвикат отстраняването на изпълняващият функциите главен прокурор и да защитят конституционно установения правен ред.
Позицията на Съюза на съдиите в България е по повод действията на Върховния касационен съд, който с две свои разпореждания преди няколко дни обяви Сарафов за нелегитимен изпълняващ функциите главен прокурор.
Според съдиите отказът на изпълняващият функциите главен прокурор, че той и прокуратурата няма да се съобразяват с решение на съда, е най-груба форма на незачитане на върховенството на правото, с което драстично се отрича установеният конституционен ред.
От Съюза на съдиите призовават за противопоставяне на използването на прокуратурата като щит за защита на частни властови амбиции.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:24 Обиски в Европейската комисия в Брюксел заради сделка за 900 млн. евро
- 10:17 Еманюел Макрон и Фридрих Мерц се появиха заедно на неформалната среща на върха на ЕС в Белгия
- 10:11 Слави Трифонов: През 2022 година в България се е зародила секта, която използва сексуално малки деца
- 10:03 Фучеджиева: Вече знаем кой брани до последна капка ирационалност нелепи версии
- 09:50 ЦИК пусна търг за машинното гласуване на стойност 4,47 млн. евро без ДДС
- 09:43 Деньо Денев: ДАНС не е пращала агенти в НПО-то на Иво Калушев
- 09:35 Йотова се обяви срещу идеята “Европа на две скорости”: Това може да ни коства разпад на ЕС
- 09:28 Красимир Вълчев: Частното училище,в което е учило убитото 15-годишно момче, е прикривало отсъствията