Русия не се стреми към "зърнен ОПЕК", но не изключва появата му

България 21.05.2009 13:56

Русия не си поставя за задача създаването на "зърнен ОПЕК", но не изключва вероятността от появата на подобна организация, заяви вицепремиерът Виктор Зубков на пресконференция, посветена на Световния зърнен форум. "Ние не си поставяме подобна задача, но, е възможно в процеса на дискусии на форума да възникне въпроса за целесъобразността от подобно обединение", каза той, цитиран от РИА "Новости".

Зубков припомни, че сред многото въпроси Русия е предложила да си обсъди на форума създаване на "зърнен пул" на страните от Причерноморието /България, която е страна от Причерноморския регион, през миналата година се нареди на трето място в ЕС по износ на зърно, по данни на министерството на земеделието - БГНЕС/.

"В него на първо място могат да влязат страните от региона, които вече са ключови играчи на световния зърнен пазар. Логични стъпки може да бъде създаването на единна инфраструктурна платформа и изработването на консолидиран курс на пазара. В резултат влиянието на региона на световната търговия със зърно ще се укрепи и нашите страни ще спечелят от това", отбеляза руският първи вицепремиер. Световният зърнен форум ще се проведе в Санкт Петербург от 6 до 7 юни. Над 40 страни вече са заявили желанието си да участват.

Русия очаква от предстоящия форум дискусия за причините и пътищата за предотвратяване на продоволствената криза, за дългосрочното прогнозиране на цените на храните, преди всичко на зърното, и за националните и международните програми в подкрепа на аграрното производство. Делът на Русия в световното производство на зърно е около 5%, страната разполага с 9% от световната обработваема земя. През 2008 г. страната е събрала рекордния урожай от 108 милиона тона зърно.

Преди Октомврийската революция от 1917 г. Русия, заедно със САЩ, са били основните житници в света. В годините на съветска власт /1917-1991г./ аграрният въпрос заема централно място във вътрешната икономическа политика, но също така и в борбата за власт сред комунистическата върхушка /така например през 1964 г. след свалянето от власт на Никита Хрушчов, неговият наследник Леонид Брежнев поема щафетата на "първи аграрник"/. От страна износител в средата на 60-те години при Хрушчов СССР се превръща във вносител, като за целта Москва е принудена да продава стотици тонове злато годишно, за да покрие продоволствените нужди на населението. Едва след 2000 г., т.е. след идването на Владимир Путин на власт, страната отново възстановява своите позиции в добива и износа на зърно. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213