Р.Петрова: Намеса в бюджета на съдебната власт е недопустима

България 25.07.2010 10:06

Тази седмица беше доста динамична. Относно доклада на ЕК, тя отчете безспорен напредък в борбата с престъпността. Това е може би най-позитивният доклад от години, както каза главният прокурор. Това каза пред БНР Радка Петрова, член на ВСС.

Отчетена е необходимостта от подобряване на професионалната практика на полицията и на съда, допълни Петрова. ВСС винаги е отстоявал позицията, че доброто взаимодействие между властите е гаранция за добрата работа на всички институции в държавата, както и за добра европейска оценка. Напредъкът на държавите се оформя от трите власти, доколкото това зависи от съдебната система, тя ще поеме своята отговорност в пълнота, заяви Петрова. Относно оценка на премиера Борисов, че съжалява за 13-та и 14-та заплата от миналата година, предназначени за съдебната власт, Петрова коментира: "Никой в тази държава не би могъл да даде или да не даде нещо, което не е в неговите правомощия. Това са пари на съдебната власт. Намеса във финансите, в бюджета на съдебната власт, е недопустима”.

Относно идеята на Съюза на съдиите за независим мониторинг, Радка Петрова коментира: "В доклада, който е публикуван, се съдържат достатъчно оценки за състоянието на съдебната система, както и за необходимостта от реформи и гарантиране на професионалната квалификация на полицията, не мисля, че е необходим допълнителен мониторинг. Смятам, че този мониторинг, извършен от ЕК е достатъчен. Който иска да бъде обективен и безпристрастен да отвори интернет и да види изводите в доклада на ЕК”, каза Петрова. Забележките към съдебната система са за повишаване на ефективността на съдебната система, инициативността на съдиите, тя следва да бъде според мен на разследващите органи и прокуратурата. Разследващите органи има какво да желаят още за тяхната инициативност. Съдията, когато се произнася зависи само от закона, а не от началника си, както е в изпълнителната власт. Нека да оставим съдиите да решават делата съобразно доказателствата и съобразно закона, каза още Петрова. ВСС се зае с изготвянето на времеви стандарти за оценка на натовареността на необходимостта на съответни магистрати и съдилища. Допринесе много създаването на Етична комисия към ВСС. За съжаление ВСС се превърна в дисциплинарен съд, знаете колко магистрати бяха наказани. Никой не може да каже точно от кого бяхме въвлечени в този скандал с имотите в Приморско. Не съм убедена, че този скандал не беше произнесен отвън, каза още Петрова. ВСС направи всичко възможно, много малко са висящите дела по този случай, вече да се престане с този случай и да не се обвинява само съдебната система във връзка със случая с Красимир от Плевен (б.ред.- Красьо Черния), допълни Петрова. Председател на който и да е съд не би могъл да разпореди на който и да е съдия как да отсъди за дадена присъда, категорична бе Петрова. Както инспектората към ВСС, така и самият ВСС няма правна възможност да проверява делата по същество извън съдебните срокове, каза още Радка Петрова. /БГНЕС

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827