Подводен парк край остров Света Анастасия е голямата атракция за гмуркачи от цял свят

Любопитно 11.07.2025 19:21 Снимка: Павел Самарин/БНР/Сдружение "Приятели на морето – Бургас"

Подводен парк край остров Света Анастасия е голямата атракция за гмуркачи от цял свят

До всички обекти има ориентировъчни линии, защото около острова има магнитни аномалии и компасът невинаги работи, предупреждава Стоян Димитров, председател на сдружението "Приятели на морето – Бургас"

На 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис, а срещу него е паркирала съветска "Чайка" с хромирани решетки. В непосредствена близост пък се очертава силуетът на военен ЗИЛ-157, а когато се доближите до кабината се изправяте очи в очи с шофьора - кукла на водолаз в пълно оборудване. Този подводен театър е създаден от сдружение "Приятели на морето - Бургас" с подкрепата на община Бургас и беше официално открит през месец юни, превръщайки морското дъно край острова в оазис за гмуркачи и морски организми, разказва пред БНР Стоян Димитров, председател на сдружението. 

"Покрай самия остров има достатъчно подводни красоти - скали, живот, водорасли, но отдалечавайки се малко от него попадаш на равно дъно, осеяно само с мидени черупки. И тъй като островът е притегателно туристическо място, от сдружението решихме да разнообразим подводната част и започнахме проекта 'Подводен парк" на два етапа. Още през 2023 г. потопихме параклис с пълни размери, оборудван с икони и кръстове, осветен по всички православни канони. Поставихме го на 15 м дълбочина на около 150 м от острова. До него е и статуята на света Анастасия. Има буй за закотвяне - може да стигнеш до него с лодка или дори с кораб.",  добавя още Димитров.

Средната продължителност на едно гмуркане трае към 50-60 минути, екипът решава да "уплътни" подводната екскурзия на гмуркачите с още атракции, като превърне мястото в подводен парк. Така стартира "Фаза 2" на проекта - търсене на нови обекти.

"Благодарение на Министерството на отбраната и НСО получихме като подарък ЗИЛ-157 с радиорелейна станция и правителствена "Чайка" или т.нар. ГАЗ-13. С членовете на сдружението ги подготвихме за потапяне - премахнахме пластмаси, масла и вредни за морето материали. От началото на 2024 г. до края на май изчистихме колите и получихме всички разрешения. Поставихме и две купета от джипки, които също са почистени. В ЗИЛ-а има кукла с водолазно оборудване за забавни селфита. До всички обекти има ориентировъчни линии, защото около острова има магнитни аномалии и компасът невинаги работи."

Снимка: Павел Самарин/БНР/Сдружение "Приятели на морето – Бургас"

Автомобилите са поставени върху бетонни постаменти и умишлено са пробити, за да могат морските обитатели да влизат вътре, да се крият и да живеят в тях. При първите гмуркания след официалното откриване водолазите докладват, че в каросерията на ЗИЛ-а, в гумите на "Чайката" и около бутилката вино (специално поставена за отлежаване при постоянни температура 8°C) вече са се настанили всякакви организми - октоподчета, мидички, морски кончета и пр. Кухините в бетоните са като хотелски стаи за морската фауна, разказва Стоян Димитров:

"Това беше втората ни основна цел - освен атракция за водолазите да създадем един изкуствен риф, който да стане хабитат на морските обитатели. Това е световна практика за възстановяване на подводния живот. Параклисът, който потопихме през 2023-та, доказа, че това работи. Целият вече е обрасъл, а сега покрай тези автомобили местата, където морските обитатели могат да се приютят са много повече. Следващите експонати най-вероятно ще бъдат авиационни средства."

Подводният парк е достъпен за сертифицирани водолази дори с най-ниското ниво (Open Water). Максималната му дълбочина е 18 м - точно където е поставен ЗИЛ-ът. Сдружението отчете първите любопитни гмуркачи още в седмиците след откриването му, като се надява на нарастващ интерес до края на сезона.

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408