България 05.01.2026 08:46 Снимка: ДНЕС+
Радомир Чолаков: Големите търговски вериги се държат абсолютно коректно след приемането на еврото
Пазарната икономика започна да работи, конкуренцията - също, коментира заместник-председателят на Комисията за защита на конкуренцията
Големите търговски вериги се държат абсолютно коректно. Голяма част от продуктите даже са на промоция в момента. Това заяви в студиото на "На Фокус" по Нова тв заместник-председателят на Комисията за защита на конкуренцията Радомир Чолаков.
"В момента пазарната икономика започна да работи, конкуренцията също. Веригите са котвата на пазара, която с личния си пример може да успокои всички", каза още той.
И допълни, че от понеделник вероятно ще обявят, че започват проверка, свързана със сферата на специфичния кетъринг.
"Това, че кабинетът е в оставка, не означава, че няма такъв. Ясно е, че страната не остава без правителство нито за една секунда. Така че то си функционира. Второто, което трябва да кажем, е, че това правителство се намира в една особена ситуация, защото предстоят очевидно парламентарни избори. И с оглед на предстоящите парламентарни избори трябва много ясно да покаже, че може да управлява", поясни Чолаков.
Той обясни и как работи Координационният център, създаден от правителството, в който участват няколко институции.
"Те ще са в постоянен контакт помежду си и ще извършват регулярни проверки. В центъра са включени МВР, Министерството на транспорта (заради пощите), Министерството на финансите, ДАНС, Комисията за защита на потребителите, НАП, Агенция "Митници" и Българската агенция по безопасност на храните. Първата защитна линия при смяната на парите са МВР, кметовете на общините и пощите", обясни Чолаков.
"Тя е насочена основно към изплащането на пенсиите в евро и опасенията на хората дали няма да има опити за злоупотреби – например при "помощ" за обмяна на валута на възрастни хора в малките населени места. Втората линия на контрол са НАП и Комисията за защита на потребителите. Това са институциите с реални правомощия по Закона за въвеждане на еврото и именно те извършват проверките на място. Останалите институции – "Митници", ДАНС и Агенцията по безопасност на храните – също участват и работят ежедневно, като реагират и на подадени сигнали", увери Радомир Чолаков.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:35 Какво да правим при изгаряне
- 16:24 "Ройтерс" разкри самоличността на Банкси
- 16:12 The Atlantic: Тръмп си постави непостижими цели в Иран и ситуацията излезе от контрол
- 16:02 Гняв в НХЛ: Наказаха само за 5 мача "палача", прекратил сезона на олимпийски герой на САЩ
- 15:52 Полша вдигна бойни самолети след руски авиационни удари по Украйна
- 15:43 Мишел Пфайфър блести в новата драма на Тейлър Шеридан "Медисън“
- 15:33 Пет американски „летящи цистерни“ са уцелени от ирански ракети в Саудитска Арабия
- 15:25 Нейнски витиевато: България е по-добре в сравнение с други държави с доставките на газ и петрол