България 11.10.2023 22:08 Снимка: ДНЕС+
Радев успокои, че няма пряка заплаха. Препоръча да се инвестира в дронове
Той настоя да се ускори заложеният в ПВУ Център за наблюдение, координация и управление от Космоса
Няма заплаха за националната ни сигурност. Ескалацията на въоръжения сблъсък между „Хизбула” и Израел и въвличането на нови участници увеличава риска от засилени миграционни потоци към страната ни, с потенциално проникване на членове на терористични организации. Това обяви на консултативната срещата президентът Румен Радев. Тя продължи повече от 2 часа и се проведе в отсъстието на председателя на НС Росен Желязков.
Радев посочи, че анализът на текущите в момента военни конфликти показват все по-широкото прилагане на технологии за гражданска употреба, с които може да се поразява критична инфраструктура. „Това откроява дефицит от способности на структурите за национална сигурност да противодействат на тези нови заплахи“, посочи той. Затова,според него, наред с големите проекти за модернизация трябва да се насочим и към нискобюджетни проекти, които да ни дават превъзходство. Радев обясни още, че трябва службите за сигурност да се обновят технологично.
Миграцията изисква защита на границата и това налагало ремонт и поддръжка на оградата, както и придобиване на нови сиситеми за проследване, както и системи на контрол на достъпа на ГКПП. Модернизацията на гранична полиция ще помогне за влизането ни в Шенген, поясни той.
Държавният глава даде да се разбере, че години наред фокусът на модернизацията е бил върху скъпите проекти – самолети, кораби. „Без тях няма модернизация, но в същото време съвременните конфликти показа прилагане на евтини технологични решения – например по-широко се прилагат всякакъв вид дронове – разузнаване, поразяване. Ние не можем да си позволим колосални средства, без да мислим за технолигите в бъдеще. Критично важно стават антидрон системи, за радиоелектронна борба, за използване на космоса и за обвързване на нашите средства в единно информационни пространство“, заяви Радев.
Той настоя да се ускори заложеният в ПВУ Център за наблюдение, координация и управление от Космоса и безпилотни системи – ще има принос не само за природата, икономиката и за нашата сигурност. Той трябва да се изгражда съвместно с киберцентър, който също е в ПВУ. Радев добави, че трябва да се мисли и за привличането на нови кадри в армията.
На свой ред премиерът акад. Николай Денков заяви, че има извънредна ситуация, която трябва да бъде решена от трите основни институции заедно. С думите си той упрекна държавния глава, че не е поканил представителите на парлавентарните групи.
„Партийните лидери от НС също са готови да участват в такъв диалог, така че аз ще направя всичко, което зависи от мен, да продължим разговорите, които започнахме днес и да запозная резултатите от него с партиите, които подкрепят кабинета“, каза още Денков.
„Искам да напомня, че кризата не започна от войната в Израел. Заплахите започнаха преди повече от година и половина с войната в Украйна“, добави той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:15 Хороскоп за събота, 11 април 2026 г.
- 19:35 Кремъл: Дмитриев е на посещение в САЩ, но не за преговори за Украйна
- 19:24 FT: Задълбочаващ се разрив в НАТО
- 19:15 Силяновска зове за "креативност при четенето на двустранните протоколи с България"
- 19:06 Кинофестивалът в Кан представя официалната си селекция: Големите отсъстващи са американските студиа
- 18:56 Туроператори: Очаква ни "тежък сезон" за българския туризъм
- 18:47 Разпространението на морбили започва 4 дни преди появата на типичния обрив
- 18:37 Експерт: Не трябва да купуваме агнешкото от сергия. По-добре от големите вериги