България 17.12.2021 08:37 Снимка: ДНЕС+
Радев: Идеята ядрената енергия да се признава за „зелена“ се налага все повече в ЕС
България ще отстоява своите интереси в областта на енергетиката - това се казва в изявление на президента Румен Радев в Брюксел, разпространено от пресцентъра на президентството. Не се уточнява дали той визира разминаване между интересите на България и тези на ЕС в енергийната сфера.
Според него, "днес берем последствията от безхаберието, продължило повече от 10 години, в които не е построена нито една базова мощност у нас".
Радев изтъква, че идеята ядрената енергия да се признава за "зелена" енергия се налага все повече в Европейския съюз, но не уточнява дали под ядрена мощност, който би трябвало да бъде построена у нас, визира проекта за АЕЦ "Белене" или нови блокове в АЕЦ "Козлодуй".
Той е на мнение, че след 2040 година, когато България няма да може да разчита повече на въглищните си централи, "ядрената енергия се очертава като основната базова мощност за страната ни, която е автономна, стабилна и евтина".
По думите му, за да бъдат защитени битовите потребители и българският бизнес, "е необходимо преустановяване на цялата порочна практика в енергетиката и прозрачност на обществените поръчки".
Според него, високата цена на въглеродните емисии от 90 евро на тон спира развитието на енергетиката и на икономиката.
"Поисканите и инициирани от Европейския съвет доклади за начина на функциониране на енергийните борси в ЕС и на схемата за търговия с емисии бяха представени, но засега в предварителен и непълен вид", коментира Радев.
Той признава, че в тях не е открита спекула, но "остава въпросът на какво се дължи тогава повишаването на цените на електроенергията, след като цената на въглищата и ядреното гориво не се е променила".
Румен Радев е провел разговор в Брюксел с президента на Азербайджан Илхан Алиев, по време на който е било обсъдено продължаването на доставките на азербайджански природен газ за България на едни от най-достъпните в момента цени. По думите му, Азербайджан има готовност да обсъди с правителството на България възможността за допълнителни доставки на по-големи количества природен газ.
Той добави, че министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис в понеделник ще бъде в България и една от темите, които ще бъдат обсъдени, е газовата връзка между двете страни.
Припомняме, Радев е в Брюксел за участие в Съвета на ЕС, където първоначално се очакваше страната ни да бъде представена от премиера Кирил Петков.
По време на дискусиите в рамките на Съвета Румен Радев е предложил сроковете на валидност на сертификатите за COVID-19 да се определят не от Европейския съвет, като основен политически орган на ЕС, а от Съвета на ЕС във формат министри на здравеопазването. Тази позиция той е изразил във връзка с предложението на Европейската комисия за определяне на деветмесечен срок на единния COVID-сертификат. Подобна позиция е изразил и канцлерът на Германия Олаф Шолц.
В отговор на въпрос за европейската интеграция на Република Северна Македония Радев заяви, че европейските партньори на страната ни вече разбират по-ясно същността на проблема - не само защитата на българската история и култура, но и особено спазването на правата на македонските българи.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:54 Спират движението на тежки камиони по АМ "Тракия" и "Струма"
- 09:47 „Хамас“ се съгласи на споразумение за разоръжаване и изтегляне на Израел от Газа
- 09:39 Чиновниците вече ще плащат осигуровки, но им вдигат заплатите за компенсация
- 09:31 Георг Георгиев: Кабинетът използва международните отношения, за да запуши вътрешните си пробойни
- 09:23 „Паразитно“ звено в МВР е струвало над 3.7 млн. евро за заплати
- 09:15 ЕК готви нова оценка за свръхдефицита: Можем да очакваме по-висок ръст на разходите от договореното
- 09:07 Външният министър на Иран се скарал на Велислава Петрова: България да преразгледа решението си!
- 09:00 Нов пожар в Испания наложи евакуацията на над 600 души край границата с Португалия