България 05.07.2023 13:56 Снимка: ДНЕС+
Протестиращи затвориха пътя Доспат-Девин, искат повече дърва за зимата
Десетки жители на община Доспат се събраха на спонтанен протест заради недостатъчно количество дърва за огрев, които им отрежда нова промяна в Закона за горите. Над 100 души, много от тях дошли с автомобилите си от населените места в цялата община Доспат, настояваха да се увеличат количествата, които се дават на домакинствата. Протестът е на разколона за село Касък.
На място има полиция, която следи за нормалното протичане на протеста.
Вече започнаха да се образуват колони от чакащи коли. Шофьорите обаче, за сега са солидарни с протестиращите и спокойно изчакват в колоната. Оратори се качват по каросерии на коли и отправят исканията си.
Според приетите промени в Закона за горите в последните дни на предишното Народно събрание на едно домакинство се полагат само до 10 пространствени кубически метра дърва за огрев. Преди промяната всяко домакинство е имало право на десет кубика, но плътни. Те всъщност се равняват на около 16-17 пространствени кубически метри.
Според протестиращите количествата дърва за едно домакинство не са достатъчни, тъй като отоплителните месеци в Родопите са поне шест-седем. Хората недоволстват, че с малкото отпускани количества дърва се увеличават транспортните разходи, а освен това се е увеличила цената на дърва на корен - била е 6 лв., а сега е 12 лв.
На мястото беше и кмета на община Доспат Елин Радев. Той заяви, че всички кметове на населени места от Общината готвят Петиция, която да внесат в НС, за да се извършат законодателни промени и да се реши проблема.
Ако управляващите не чуят мотивите ни, се очертава поредната трудна зима за родопчани, казват от доспатските села и заявиха, че ще продължат да протестират.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:47 Европейската централна банка: Приветстваме Димитър Радев на масата на УС
- 16:33 Председателят на ЕП: Добре дошла в еврото, България!
- 16:20 Ким Чен Ун посрещна 2026 г. с патриотични песни и демонстрации на таекуондо
- 16:08 САЩ поздравиха на руски всички руснаци за Нова година (видео)
- 15:56 Зеленски: Искаме край на войната, но не и край на Украйна
- 15:45 Русия внесе в Беларус ракетни системи „Орешник“, способни да носят ядрени оръжия
- 15:32 За година в Шенген "Гранична полиция" отчита 70% спад на мигрантите
- 15:12 Макрон на Нова година: Ще направя всичко възможно в президентските избори да няма чужда намеса