Прокуратурата е прекратила разследване за несъответствия в доходите на Пеевски

България 08.05.2026 11:47 Снимка: БТА, архив

Прокуратурата е прекратила разследване за несъответствия в доходите на Пеевски

Досъдебното производство в СГП беше по сигнал на съпредседателите на "Да, България" Божидар Божанов и Ивайло Мирчев

Разследването на Софийската градска прокуратура по сигнала на съпредседателите на "Да, България" Божидар Божанов и Ивайло Мирчев за потенциални значителни несъответствия в декларираните доходи на лидера на ДПС Делян Пеевски е прекратено, съобщи "Сега".

От партията съобщиха на 22 януари, че СГП е образувала досъдебно производство по сигнала им от септември м.г., който беше изпратен до главния прокурор, както и до Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) и до Националната агенция за приходите (НАП).

В него Божанов и Мирчев посочиха, че Пеевски е декларирал повече дивиденти, отколкото неговите фирми му изплащат и следва институциите да проверят това, като информацията, на която се позовават, е публично достъпна.

От "Да, България" настояваха КОНПИ да извърши всеобхватна проверка и преценка за евентуално наличие на несъответствие между имущество/разходи и законни източници на финансиране и да предприеме действия при наличие на законови предпоставки. Очакваха и НАП да верифицира съответствието на декларираните доходи от дивиденти с начислените/изплатени по годишния финансов отчет суми, данъчната основа и внесените данъци (вкл. върху дивиденти и доходи от наем), както и декларирането и облагането на доходите от наем от наемодателите, както и при наличие на установени нарушения да бъдат предприети навременни мерки.

Сега се разбира, че на 23 януари, делото е прекратено.

Наблюдаващият прокурор Албена Рачева е посочила в писмо до Божанов и Мирчев, че държавното обвинение не е длъжно да разкрива мотивите за това на подателите на сигнала, защото те нямат процесуално качество на пострадали от престъплението, което сочат.

Ако беше постановен отказ от образуване, трябваше да бъде предоставен на подателите на сигнала и те можеха да го обжалват.

Вчера Народното събрание не прие с 52 гласа "за", 24 - "против" и 154 - "въздържал се" НС проект на "Демократична България" за създаване на "Временна комисия за изясняване на факти и обстоятелства, свързани със съществени несъответствия между официално декларирано имуществено състояние, декларирани доходи, извършвани значителни разходи и фактически стандарт на живот на Делян Славчев Пеевски".

От ДБ поискаха прегласуване, резултатите от което бяха почти същите - 48 "за", 21 - "против", 159 - "въздържал се".

Във финалния вот "за" бяха всички от ПП, ДБ и "Възраждане". Против беше един от ГЕРБ-СДС и всички от ДПС. "Въздържал се" - останалите от ГЕРБ-СДС и всички от "Прогресивна България".

Временните комисии служат само за пиар. Съвсем скоро ще видите резултатите от битката с олигархията, каза председателят на парламентарната група на "Прогресивна България" Петър Витанов в кулоарите на парламента. Той допълни, че Делян Пеевски е част от тази олигархия.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355