България 24.09.2021 11:19 Снимка: ДНЕС+
Проф. Витанов: Не смея да говоря за смъртността през октомври, ще ореват Вселената
„Писах, че до края на месеца смъртността ще е висока. Виждате, че е висока. Не смея да пиша за смъртността през октомври. Вселената не само ще бъде оревана, но може и да бъде спукана от рев“, пише в публикация във Фейсбук математикът проф. Николай Витанов. Той признава, че вижда как в дълбините на изчисленията му се формира нещо неприятно, но не може да го предотврати.
„Но поне да ви съобщя, та да се предпази, който иска. Днес базовото репродуктивно число е 1.122, което ще рече, че обхватът на заразата се разширява. Виждате го и по увеличаването на броя на активните случаи“, предупреждава математикът. Той напомня, че половината области у нас са в зоната на дифузно разпространение на заразата.
„Две много важни области - София-град и Пловдив още не са в зоната на дифузното разпространение и това ни крепи засега. София-град, обаче, поддава бавно, Пловдив и той. Виждам, го, но нищо не мога да направя да го спра. Мога само да ви информирам“, уточнява проф. Витанов. Той прогнозира, че следващата седмица няма да е лека.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:35 Делото за побоя на ексшефа на полицията в Русе тръгва във Велико Търново
- 16:23 Спад в цените има на повечето плодове и зеленчуци
- 16:12 Инж. Валентин Пенчев, работил с КУБ във Варна: Бяха много нагли! "Баба Алино" трябва да се разруши!
- 15:59 17-годишен шофьор се вряза със 140 км/ч в къща в Дупница
- 15:47 ДБ: Едноличното управление на Румен Радев е сигнал за залитане в ляв популизъм
- 15:35 "Политико": Истината за "истините" на Тръмп
- 15:24 Държавата изпразни сметки на училища, променя плащанията докато има бюджет
- 15:11 Георги Марков: От “Орлов мост” до Румен Радев (7 юни 1990 -7 юни 2026)