Проф. Момчил Методиев: У нас бившите служители на тайните служби се прераждат в капиталисти

България 15.02.2026 10:17 Снимка: ДНЕС+

Проф. Момчил Методиев: У нас бившите служители на тайните служби се прераждат в капиталисти

Историкът разказва за кукловодите на промените и ролята на ДС

През 1989 година комунистическия режим в Източна Европа рухва. Разрушаването на Берлинската стена дава начало на голямата промяна след 45 години и у нас. Върхушката на БКП организира вътрешен преврат и сваля от власт Тодор Живков, разказва историкът проф. Момчил Методиев пред Нова нюз.

Демонтажът на тоталитарния режим обаче умело е направляван от репресивните служби. Независимо, че на пръв поглед България поема по пътя към реформите, Държавна сигурност контролира голяма част от процесите на трансформация. За разлика от Източна Германия, в която номенклатурата буквално е изкоренена, а агентите на ЩАЗИ подложени на лустрация, у нас бившите служители на тайните служби се прераждат в капиталисти, а част от тях дори създават първите опозиционни партии.

36 години свалянето на Тодор Живков вече има цели поколения, които не са се сблъсквали с Държавна сигурност. Въпросът е дали наистина това е най-големият трик – да убедиш всички, че не съществуваш. Може ли времето да е заличило старите зависимости днес? Може би отново трябва да се провери кое е по-силно – желанието за демокрация или кукловодите, които продължават да се опитват да регулират и манипулират политическите процеси.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355