Природозащитници притеснени за съдбата на природен парк "Сините камъни"

България 18.12.2024 15:16 Снимка: ДНЕС+

Природозащитници притеснени за съдбата на природен парк "Сините камъни"

Природозащитната организация "За да остане природа в България" алармира, че местностите Карандила и Даулите, част от Природен парк "Сините камъни" се превръщат в селищни образувания. Тя настоява екоминистърът да спре урбанизацията в защитената зона.

В свое отворено писмо "За да остане природа в България" посочва, че решението за превръщането на двете местности в селищни образувания, е взето от Общинския съвет в Сливен на 14 ноември, по предложение на кмета на града Стефан Радев.

Двете местности са с обща площ малко над 80 хектара. Те са горска територия, публична държавна собственост и част от природния парк. Според природозащитниците преобразуването им в селищни образувания ще изисква изключването им от територията на парка. Те алармират, че това отваря пътя за приватизация и застрояване на района.

Мотивът на кмета на Сливен да иска промяна на статута на местностите Даулите и Карандила е, че "само така те ще могат да се превърнат в привлекателен туристически център.", отбелязват от организацията. Екоактивистите подчертават, че това е незаконно и в разрез с природозащитното Законодателство.

"За да остане природа в България" отбелязва, че в тези две местности вече има съществуваща туристическа инфраструктура и сгради, но поддръжката им може да се осъществява спокойно без промяната на статута на територията. Желанието за създаване на подробен устройствен план е индикация за желание за нови строежи, смятат екоактивистите. Решението за превръщане на "Даулите" и "Карандила" в селищни образувания идва малко след искането за изваждане от парка на поземлен имот с идентификатор 67338.404.1 по КККР на гр. Сливен с площ от 11 771 м2 около Алпийския дом, допълват те.

Природен парк "Сините камъни" е част от националното и европейското природно наследство, което играе важна роля за запазването на биологичното разнообразие, екологичното равновесие и местния туризъм. Обявен в края на 1980 година, паркът е известен с красивите си гледки, специфичен климат, запазено биоразнообразие. "Сините камъни" осигурява опазването на местообитания на голям брой значими видове от приложенията на закона за биоразнообразието, включително скален орел, белоопашат мишелов, малък креслив орел, орел змияр, сокол скитник.

На 18 декември от 16.30 ч. в Сливен ще се проведе протест с искане за запазване на природния парк.

CHF CHF 1 2.0778
GBP GBP 1 2.36646
RON RON 10 3.93108
TRY TRY 100 5.32486
USD USD 1 1.86323