България 04.12.2023 10:44 Снимка: ДНЕС+
Президентско вето върху предоставянето на бронирана техника на Украйна
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента Закона за ратифициране на Споразумението, с което България предоставя безвъзмездно на Украйна бронирана транспортна техника. Това съобщават от пресцентъра на Президентството.
В мотивите към ветото е отбелязано, че народните представители не са били достатъчно запознати с конкретните параметри на дарението, което ги поставя в невъзможност обективно да преценят дали предоставяната техника е с отпаднала необходимост.
Румен Радев подчертава, че не са взети предвид нито военновременните задачи, вменени на МВР, нито нуждите на Главните дирекции „Гранична полиция“ и „Пожарна безопасност и сигурност на населението“. Предоставяната на Украйна бронирана високопроходима транспортна техника би могла да се ползва именно при охраната на българската граница и за оказване на помощ на населението при бедствия и аварии, включително в трудно достъпни зони.
„Воден съм от убеждението, че сигурността, здравето и живота на българските граждани следва да бъдат първостепенен приоритет“, заявява президентът.
„Пресни са примерите от наводненията в Карлово и Царево, когато Министерството на вътрешните работи отново разчиташе на способностите на Българската армия, за да изпълни своевременно и ефективно законово установената си мисия. Случаите, когато службите за защита на населението ще се сблъскват с подобни предизвикателства ще зачестяват и това налага укрепването, а не отслабването им“ е позицията на държавния глава.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:22 Паркингите са поскъпнали двойно след 1 януари
- 15:11 Йотова поздрави президента на САЩ и американския народ по случай 250 години от независимостта
- 15:01 Ген. Герасимов докладва на Путин: Руските сили имат пълен контрол над Константиновка
- 14:49 САЩ: Русия може да проведе ограничена военна провокация срещу Полша или друга държава от НАТО
- 14:37 Тайните на страхотната форма на Меси: отказване от захарта и 12 години без бързо хранене
- 14:27 Иранските власти задържаха временно жена, разхождала се по бельо
- 14:14 МС предлага промени в договорите за доставка на машините "Страйкър", страната ще плати още $37 млн.
- 14:02 Илия Лазаров е новият председател на СДС, д-р Янко Станев е преизбран за зам.-председател