
България 25.03.2025 15:06 Снимка: ДНЕС+
Премиерът Желязков: Турция е сред водещите икономически партньори на България
Турция е традиционно един от водещите икономически партньори на България в областта на търговията и инвестициите. Задълбочаването на икономическото сътрудничество и търговските отношения е важно и за двете страни. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на срещата си с министъра на търговията на Република Турция Йомер Болат. Като обещаващи области за двустранно сътрудничество премиерът Желязков посочи иновациите, цифровата инфраструктура, зелените и нисковъглеродните енергийни технологии. В рамките на разговора беше отбелязан също двустранният стокообмен, който за изминалата 2024 година достигна рекордно ниво от 7,7 млрд. евро.
В хода на срещата в Министерския съвет беше изтъкнато отличното взаимодействие в редица сфери. Турция е не само наш съсед, но и съюзник в НАТО и важен партньор в области като транспорт, енергийни доставки, търговия, борба с тероризма, нелегална миграция отбеляза министър-председателят Росен Желязков. По думите му сътрудничеството между България и Турция в сферата на миграцията е от особено значение не само за България, но и за целия Европейски съюз. Възможностите за взаимодействие в сферата на отбранителната индустрия също бяха обсъдени в рамките на срещата.
Във връзка с интензивния трафик по граничните пунктове между двете държави премиерът Желязков акцентира върху необходимостта двете страни да положат усилия за облекчаване на процедурите за граничен контрол и увеличаване на капацитета на граничните пунктове между двете страни. Същевременно Желязков изтъкна ангажиментите, които страната ни спазва с оглед на пълноправното си членство в шенгенското пространство от началото на настоящата година.
Още по темата
![]() |
1 | 2.05207 |
![]() |
1 | 2.3413 |
![]() |
10 | 3.92966 |
![]() |
100 | 4.76568 |
![]() |
1 | 1.80844 |
Последни новини
- 19:38 Министърът на земеделието и патриарх Даниил обсъдиха съвместна работа в селските райони
- 19:29 Полицията с вързани ръце срещу райския газ – Наказателният кодекс не позволява изземване
- 19:20 ЕК предлага промени в кохезионната политика
- 19:11 Даниел Митов: Да изчакаме решението на ДПС-ДПС
- 19:02 Администрацията на Тръмп взе на мушка милиарди финансиране на Харвард
- 18:53 Полицията засече по видео хулигани, били младеж в центъра на Сливен
- 18:43 КЕВР утвърди по-ниска цена на газа за април заради по-евтин внос
- 18:33 Оценяваме безопасността на 13000 км пътища